Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Agah Başdeğirmen

Agah Başdeğirmen

Deplasman fatihi Antalyaspor

26 Şubat 2020 - 00:01

Antalyaspor ne kupada ne de ligde deplasman maçlarını Şubat ayında hiç kaybetmedi. Sanırım başlıkta ‘deplasman fatihi’ ifadesi Antalyaspor’un söz konusu bu başarısını tam anlamıyla karşılamaktadır. Özellikle son hafta ligin flaş takımı Malatyaspor’u zorlu geçen maçta mağlup etmesi takdire şayandı.
Antalyaspor maçı için takımla birlikte taraftarlar grupları da uzun mesafeler kat ederek stadyumda misafir takım tribünlerinde yerini aldı. Her zaman takımlarının yanında yer alan cefakar taraftarlar, puan kazanımlarında en önemli pay sahibi onlar oldu. Çünkü taraftar bir spor kulübü için önem arz ediyor, hele ki Antalyaspor taraftarı gibi aklıselim, centilmen ve adil oyun ruhuyla dolu olmaları takımın marka değerine bile katkı sağlıyor. Bu nedenle taraftar gruplarına ve liderleri bugün Antalyaspor’un başarısında gereken sabrı ve dayanışmayı göstererek önemli pay sahibi oldular.
Antalyaspor son maçında yine ideale yakın bir kadroyla sahada yerini aldı. Dolayısıyla maçın başlarında istediği skoru da elde etti ama maalesef profesyonel olmayan ard arda iki davranış sonrası Sinan Gümüş’ün oyundan atılması takımı uzun bir süre 10 kişi bıraktı. Dolaysıyla rakip zaten beraberliği yakalamış ama galibiyet için var gücüyle Antalyaspor yarı alanını abluka altına aldı. Tam bu sırada kaliteli futbolcu ve doğru kontra atak sonucu maç bitimine çok az bir süre kala Antalyaspor lehine galibiyet golü geldi.
Geçtiğimiz devre arasında her maç kalesinde gol veya goller yiyen yumuşak karınlı Antalyaspor savunması bugün sertliği ve oyun yapısını üst seviyeye taşıyınca savunmada farklı bir boyuta taşındı. Nitekim stoperde fazla şans bulmayan Celutska bek görevine göre daha verimli bir bölgede oynuyor. Yine Sangare’nin yokluğunda Bünyamin hırsı, azmi ve isteğiyle göz doldurmaya çalışıyor. Takım olarak savunma bilinci giderek oturmaya başladı. Son zamanlarda modern futbol savunmaya yönelik oyun anlayışında cezalandırıldığı için topun veya oyunun hakimiyetini sağlama noktasında orta saha ve ileri uçta yer alan oyunculara büyük görev düşüyor. Antalyaspor bu nedenle ilk devrede büyük sıkıntılar görmüştü. Bugün ise, deplasmanda kaybetmeyen hatta genel olarak bakıldığında kazanan bir takım haline dönüştü. Bu başarı kuşkusuz, oyuncu kalitesindeki değişimden kaynaklanıyor. Ancak Tamer Tunada kendi seviyesini mevcut kadro ile birlikte daha yukarı taşıma mücadelesini sonuna kadar kovalamalıdır.
Antalyaspor’da galibiyet golünü atan dünyaca ünlü yıldız futbolcu LukasPodolski gerçekten kalitesini oyun içinde yansıtıyor. Ayrıca takımına sağladığı katkı olağanüstü tartışılmaz seviyelerde yer alıyor. Evet bu kulüp yıldır ne oyuncular gördü… Eto’o,Nasri ve Menez gibi isimler ilk akla gelenler… Ancak Podolski her gittiği takımda mutlaka kendini gösterip, beklenmedik anda takıma katkılar verebiliyor. Antalyaspor tarihinde özel oyuncular arasında yer alabilir. Son olarak bu hafta Podolski takıma hayat verdiğini taraftarlara hatırlatmak istiyorum. Podolski saha içinde olduğu gibi saha dışında da farklı bir karakter… Dolayısıyla her oyuncunun özeli vardır, tabi ki sosyal medya paylaşımı bizi biraz zedelese bile yine de kişiliğe zarar vermeden uyarıcı olmakta fayda var. Fenerbahçe karşısında sadece Antalyaspor için Podolski’yi savunalım, sahip çıkalım.
Sporla kalın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum