Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Agah Başdeğirmen

Agah Başdeğirmen

Gerçek arenada kaplan avı

02 Ekim 2019 - 00:00

Antalyaspor sezonun belkide en önemli maçlarından birine BTC Türk Yeni Malatyaspor’a karşı kendi sahasında konuk etti. Aslında Antalyaspor’da geçen haftalardan diziliş anlamında göze çarpan seviyede fark yoktu. Sadece orta sahadaki değişiklikler takıma can suyu oldu. Burada geçen seneki oyun sistemine dönülmesi takımı ve hücumu rahatlattı. Özellikle Hakan Özmert ve Charles ile aralarına yeni katılan Ufuk Akyol güzel oyunlarını golle süslediler.
İlk yarıda rakibe teslim olan Akrepler, maç sonuna kadar hiç umut vaat etmez iken, bir anda Aatıf sahneye çıktı takımı neredeyse girdaptan çıkardı ve uyuyan takımını uyandırdı. Aatıf’ın ilk yarıda dengeleri değiştiren golü usta işiydi. Kimi zaman çizgide etkili olur diye düşünülen oyuncunun bireysel becerisiyle attığı gol maçın kırılma anı oldu. O vakte kadar Antalyaspor ne oyun kurabiliyor ne de savunma yapabiliyordu. Hatta Boffin kalesinde birkaç pozisyonda önemli gol tehlikesi bile yaşadı. Nitekim ilk devredeki kabus gibi oyundan mucize eseri dönüldü.
Futbolda bir gol çok şey değiştiriyor. Dolayısıyla Eylül aynın son günlerinde rüzgarın böylesine tersine dönmesi sadece mevsimsel geçiş değil, oyun anlamında da proaktif bir takım olduğuna işaret etti. Antalyaspor orta sahada gücünü ortaya koyduğunda savunmada ve hücumda pozitif anlamda daha çok ön plana çıkıyor. Maçın oyuncusu ikinci yarının başında rakibin kontra atağını kesip, ardından yine kontra atakta kendi takımını rahatlatan skora ulaştıran genç oyuncu Ufuk Akyol olmalıdır. Ufuk hem kendini geliştiren performansı golle taçlandırdı, hem de takımını tehlikeden üst boyuta taşıdı. Hakan Özmert ise efsane frikiğiyle skoru belirledi.  O an diyebileceğimiz bir sezona yayılan müthiş bir hikaye neredeyse tek şutun içine gizlendi. Kendisini yine efsaneleştiren geri dönüşe imza atan bir şutuyla Hakan Özmert pazarın keyfini en üst seviyeye taşıdı.
Antalyaspor bulduğu gollerin hepsini ceza alanı dışından kaydetmesi ileri uçtaki Gustavo’nun rolünü de sorgulanmasına neden olabilir. Çünkü Gustavo ağır kalmasının yanı sıra tam bir pivot santrfor özelliği ile çevresindeki arkadaşlarını besliyor veya rahatlatıyor. Ancak bugün takımda Mevlüt ya da Doukara olsaydı üst sıralara tırmanmak belki de daha kolay olabilirdi.
Maç sonunda yaşananlar ise güzel pazar gününde harika gollerle alınan galibiyete gölge düşürmesin. Bazen olanları sineye çekmekte her taraf için fayda var. Maç boyunca içerde dışarda tribün yapan seyirci nasıl önemliyse, arma için elinden geleni yapmaya çalışan teknik ekip ve oyuncular da o kadar önemlidir. Cepheleşmenin şu an için takıma zarardan başka hiçbir katkısı bulunmaz.
Mimarisiyle orijinal arenaya göre tasarlanan Antalyaspor stadyumu, kaplan avına yeterli izleyici gelmese de gelenler için görsel şölen eksik olmadı. Antalyaspor sürprizlerine devam edecektir, taraftarın mutlaka teknik ekiple hafta içinde barışması moral motivasyonu daha da artıracaktır.
Sporla kalın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum