Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Agah Başdeğirmen

Agah Başdeğirmen

Kulüpler ve borçlar

09 Ocak 2019 - 00:01

Günümüzde borçlanma ile faaliyetlerini sürdüren kulüpler için son çıkış noktası yapılandırma önerisiyle geldi. Kulüpler yıllardır gelirlerin üzerinde harcamalar yaptıklarından dolayı katlanarak süregelen gelir-gider dengesi arasındaki fark menfi olarak epey açılmıştı. Kulüplerin finansal ve mali yapıdan denetlendiği gerçeği çarpık ilişkiler üzerine inşa edildiğinden önlenemeyen borç batağından çıkmaları için devlet önemli bir adım attı. Borçlu kulüpleri temsilen futbol federasyonu ile alacaklı bankalar adına bankalar birliği taraflar olarak anlaşma yapılacak olması artık kulüplerin mali yapılanmasını da tamamen kontrol altına alınmasının göstergesi olmuştur. Bu noktada bazı politik ve siyasi söylemlerin ötesinde birçok kulübün gelirlerine el konulmasından dolayı futbolcular başta olmak üzere çalışanlarının maaşlarını ödemekte zorlandığı gerçeği unutulmamalıdır. Birtakım kimselerin kulüplerin sebepsiz borçlanmasının bedelini yine emekçi kesimin çekmesi de istenilmeyecektir. Kulüpler bankalara olan borçlarını ödeyemediğinden gelirleri de çoğunlukla ya temlik altında ya da haciz süreci nedeniyle sıkıntı yaşıyorlar. Kulüplerin toplam borcu yaklaşık 6 milyar Türk Lirası olarak lanse ediliyor. Kulüplerin borç yapılandırma anlaşmasıyla detaylar şöyledir:

Kulüplerin yayın, sponsorluk ve taraftar gelirlerinin toplamı direkt olarak kulüplere aktarılmayacaktır. Dolayısıyla önce bankalara ve kamuya olan borçlar tahsil edilecek, borçlar ödendikten sonra kulüplere para verilecektir. Böylelikle kulüpler borç yükünden kurtulurken, bankalar da alacaklarını tahsil etmiş olacaklardır.

Kulüplerin borçları, alacaklı bankalar tarafından yeniden yapılandırılacak ve borç tahsilatı yapılandırma itibariyle hemen başlayacaktır.

Transfer harcamaları kulüplerin gelirlerinin 1,5 katı olacaktır.

Mali kural dışına çıkan kulüpler cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalacaktır.

Burada birçok kulüp gibi Antalyasporda borçlarından dolayı sıkıntı çekmektedir. Nitekim sezon başında atılan adımlar en azından bugüne yönelik atılımın temelini oluşturdu. Antalyaspor gibi birçok kulübün borçlarını yapılandırması ve en önemlisi de gelirinin çok üzerinde harcamalara izin verilmemesi de çok yerinde bir karar olmaktadır. UEFA’nın birçok senedir uyguladığı FFP (Finansal Adil Oyun) nedeniyle birçok kulüp Avrupa Kupaları’na yer almakta zorlanıyordu. Artık Avrupa standartlarındaki mali kontrol anlayışı yapılandırma hamlesiyle ülkemizdeki spor kulüpleri için uygulanacak olması gereksiz harcamaların önünü kesecektir.

Söz konusu anlaşmada kulüplerin bankalar tarafından borçlarının silineceği anlayışı kesinlikle algı yönetmedir. Burada kulüplere gönül verenlerin kulüplerinin borcuna da sahip çıkıp, buna göre hareket etmesi beklenir.

Sporla kalın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum