Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Agah Başdeğirmen

Agah Başdeğirmen

Okyanusu Geçip Derede Takılmak

13 Haziran 2019 - 00:01

A Milli Takım, Dünya Kupası elemelerinde son yılların en ilginç ikili maç rallisini yaşadı. Bu minvalde, milli takımımız önce Konya’da son Dünya şampiyonu Fransa ile karşılaştı ardından kıtanın bir ucu olan İzlanda ile gündüz maçı yaptı.

Milli takımlarda yaşanan idari ve teknik değişiklikler takıma olumlu etki sağladı. Federasyon başkanlığı seçiminden önce kariyeri başarılarla dolu Şenol Güneş yeniden Milli Takımın başına geçmesi zaten umut ışığı olmuştu. Ardından Nihat Özdemir’in federasyon başkanlığına seçilmesiyle birlikte Milli Takım tamamen tazelendi. Antalyaspor eski başkanlarından Hasan Akıncıoğlu’nun da yönetim kurulunda görev alması camiamız adına ayrı bir gurur kaynağı oldu. Başkan Akıncıoğlu’nu yeni görevinde Antalyaspor menfaatleri gibi ülkemiz futboluna katkı sağlayacağından kimsenin şüphesi olmasın.

İlk olarak maç yaptığı ilk günden beri Torku Arena’da mehter marşıyla kaybetmeyen bir takım ruhu oluştu. Bunu Dünya şampiyonu unvanına sahip bir takım karşısında böylesine bir oyunla başarmak kolay değil. Rakip Fransa Türkiye savunmasını aşıp, kaleyi göremedi bile…

Şenol Hoca değişimiyle birlikte yeni oyuncuların takıma kazandırılması da rotasyonu oldukça derinleştirdi. İki ay önce kim oynayacak Milli Takımda derken, şimdi kim yedekte kalacak diye konuşabiliyoruz. Kısa sürede yaptığı dokunuşla oyunculara güven veren hocanın faydasını ilk maçta görmek geçmiş yıllardaki takım ruhunu yansıtıyor.

Milli Takım Fransa maçında okyanusu geçip, İzlanda maçında derede takıldı. Ama yine de oyunuyla göz dolduran bir takım sahada yer aldı. Oyunda süre alan her oyuncunun katkı koyması bir yana takım olma süreci bu grupta büyük bir sürprize neden olacaktır.

Şu an ligde yabancı sınırında esnekliğin olması demek ki oyuncu yetişmesine mani olmuyor. Şenol Güneş öncelikle bize bunu gösterdi. Yani yabancı oyuncuların rekabeti, ülkemizde yer alan oyuncuları da ön plana çıkardı. Rekabet doğru bir şekilde yürütüldüğü takdirde hem ligin kalitesi artmaya devam eder, hem de milli takımlar düzeyinde başarı üst düzeye taşınır.

Sporla kalın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum