Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Agah Başdeğirmen

Agah Başdeğirmen

Transfer farkı

06 Mart 2019 - 00:01

Geçen sene bu zamanlarda Ankaragücü yerine Antalyaspor tehlike bölgesinde yer alıyordu. Ancak devre arası transfer döneminde takıma katılan Doukara ve Hakan ile ligde kalmayı sağlayan Antalyaspor, galibiyetleri peşi sıra alarak sezonu kapatmıştı. Nitekim sezonun en iyi iki oyuncusu da devre arası gelen yukarıdaki oyuncular olmuştu. Bugün ise söz konusu gelişmeyi devre arası transferleriyle Ankaragücü gerçekleştirdi.

Antalyaspor geçtiğimiz hafta beklerden maden buldu ve galibiyeti getiren skoru elde etmişti. Ancak bu hafta söz konusu strateji de evdeki hesap çarşıya uymadı. Rakibin çok gol bulmasının sebebi olarak attığı şutların yüzde 60’ı ceza sahası içinden olmasından kaynaklanıyor. Keza Antalyaspor ise kullandığı şutların yüzde 47’sini ceza alanı içindedir. Pekala, ceza alanı dışından vurulan şutlar da etkili olup, gol getirebilir ancak skor anlamında bitiricilik oranı günümüzde ceza alanında vurulan şutların yüksek oranda olduğu görülmektedir.

Antalyaspor yediği gollerde mutlaka bireysel hataların payı büyük lakin bireysel hataların altında yatan sebebin mutlaka takım içinde bir şeylerin eksik gitmesinden kaynaklanıyor. Burada oyuncuların takım olgusuna sadık kalması için gerekli motivasyon kültürü yeniden tesis edilmelidir. Boffin, Salih ve arkası gelmeden önlem alınmalı bireysel performans yerine takım performansına odaklanılmalıdır.

Antalyaspor devre arası transferleri sınıfta kalmasının yanı sıra mevcut düzende yer alan oyuncuların form kaybı yüzünden epeyce sıkıntı çekiliyor. Son vuruşların önemi her geçen hafta daha da önem kazanmaya başladı. Antalyaspor Teknik Direktörü Bülent Korkmaz ekipten en çok süre alan sadece Maicon’un gitmesiyle başarısızlığa düşmemelidir. Arka planda katkı aldığı oyuncular hep olmuştu. Ancak bugün rekabetin iyice üst seviyeye tırmandığı haftalarda Nazım Sangare dışında takıma katkı verebilecek oyuncuları takıma kazandırmalıdır.

Maçın ardından yaşanan en vahim olay maalesef Ankaragücü taraftarlarının dönüş yolunda kaza geçirip hayatını kaybetmesi ülkemizi yasa boğdu. Ankaragücü taraftarlarının başı sağ olsun. Bu elim hadisede ölen kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar dilerken, başta Antalyaspor taraftarlarının cenaze törenine katılması gibi Türkiye’nin birçok yerinden husumet olmaksızın orada yer alması örnek bir davranış oldu. Ardından cenaze evi Ankaragücü Taraftar lideri Ali İmdat’ın sosyal medya üzerinden tüm takım taraftarlarına yönelik yaptığı sağduyulu bütünleştirici çağrı da bir milat olarak değerlendirilmelidir.Spor kültürü centilmenlik ile güzeldir. Taraftarların daha kardeşçe yaşayacağı geleceğin temelleri böylece karşılık bulmalıdır.

Sporla kalın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum