Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Agah Başdeğirmen

Agah Başdeğirmen

Türkiye'nin sporcu haritası

09 Ocak 2020 - 00:01

Ülkemizde birkaç federasyon, kurum ve araştırma merkezi tarafından sporcu haritası daha önceki yıllarda ortaya çıkarılmıştı. Ancak sporcu bilgilerine ulaşmada henüz tam anlamıyla bilgi bankasına ulaşmak mümkün değil.  Türkiye’de bazı federasyonlar sporcu haritası noktasında gerekli hassasiyeti gösterip, güncel verilere ulaşmada kamuoyuna gerekli alt yapıyı sağlayan veri tabanı oluşturuyorlar. Bu bağlamda yine sporcu eğitim, sağlığına yönelik araştırma merkezleri de geçmişte demografik veriler sunarak aktif sporcuları yansıtmıştı. 

Türkiye sporcu haritası çıkarmak ne gibi katkılar sunabilir noktasında ise öncelikle kriter sporcu yetiştirmenin planlı bir şekilde yapılabilmesini sağlamaktır. Bu nedenle okullarda verilen eğitimlerin sporcu yetiştirme politikaları üzerine entegre edilmesiyle birlikte ülkemizin spor dallarında çeşitliliği ve başarıları açısından önem arz etmektedir.

Ülkemizde olimpiyat komitesi başta olmak üzere federasyonların ortak çalışma içinde birçok proje geliştirdiği görülüyor. Özellikle bakanlık olarak kamu yatırımlar tesisleşmede ülkemize çağ atlatan projelere imza attı. Dolayısıyla özel sektörde söz konusu tesislere kayıtsız kalmadı ve bireysel sporcu gelişimi konusunda önemli atılımlar yaptı. Kısacası bu toprakları on yıllar boyu taşıyacak tesisleşme çoğunlukla tamam gibi. Fakat sürdürülebilir başarı için sadece tesisleşme yetmiyor, sporcu yetiştirme ve sporcuların geliştirilmesine yönelik akademik verilerin ortaya konulması yapılan yatırımların gerçekliğini de karşımıza çıkarabilir.
Sporcu haritası içeriği, işlevi itibariyle bireysel olmaktan ziyade rakamlarla sporcuların verilerinin ortaya çıkarılmasına yönelik olmalıdır. Sporcu haritası çıkarmak için üniversitelerde veya özel sektörde araştırma kurumları desteklenmelidir. Bu kadar güzide yatırımın ötesinde sporu ve sporcuyu destekleyen sporcu tedavi merkezleri, spor yönetimi, spor denetimi gibi hususlara ağırlık verilerek bütüncül bir yaklaşım içerisinde olunmalıdır. Almanya’da spor haritası modeli örnek alınarak, sporcunun gelişimine yönelik hem veriler kaydedilebilir hem de sporcu gelişimi izlenerek hedefe ulaştıran özgün modeller inşa edilebilir.

Spor bakanlığı başta olmak üzere, federasyonlar, olimpiyat komitesi, üniversitelerin spor fakülteleri, okulların beden eğitimi öğretmenlerini kapsayan geniş katılımlı, çoklu disipliner çalışmalar yapılabilir. Özellikle turizm bölgelerinde atıl kapasite yer alan tesisler söz konusu çalışmalar hakkında tüm organizasyonlara hazır kıta bekliyor. 
Sporla kalın.

Agâh BAŞDEĞİRMEN

YORUMLAR

  • 0 Yorum