Reklam
Reklam
Başak İnan

Başak İnan

Açıktan Psikolog

21 Temmuz 2020 - 00:01

Bir iki haftadır çıkan bazı haberler var bizim meşhur meslekle ilgili belki duymuşsunuzdur ; Açık Öğretimde Psikoloji Bölümü olacağına dair. İlk duyduğum günden beri acaba yine bir gündemi değiştirmek için ya da gerçeği yansıtmayan kışkırtmak için uydurulmuş haber mi diye bekledim.  Hala da kesin bir bilgiye sahip değilim konunun gerçekliği hakkında.

Alanda uzmanlar, dernekler ayağa kalktı. Hatta aklı selim bir çok ünlü sima da yanlış bir karar olduğunu bizlerle birlikte savundu. Önce neden yanlış olduğundan bahsedeceğim sonra genel duruma sitem de bulunacağım.

Neden olmamalı?

Psikoloji maalesef alanda ve uzman olmayan her kişinin özendiği ve üstüne vazife sandığı bir meslek değil. Hobi hiç değil.

Psikoloji herkesin de anlayacağı şekilde, insanın beden sağlığına kadar etkisi olan, bir ruh sağlığı bilimidir. Siz anlamamakta direnseniz de Bilimdir bilim. Araştırma yapar, insan ve hayvanların davranışlarını analiz eder, zihinsel bir süreçtir. Tedavi edicidir. Pohpohlama değildir. Gazlayıp gönderme hiç ama hiç değildir, hiçbir zaman da olmamıştır. Akıl vermekten uzaktır. Çünkü insan dediğiniz varlık, kendine has kendine özeldir. Herkes farklı süreçlerden koşullardan geçer, biri diğerine benzemez ve çok tehlikeli olabilir. Hem kendine hem çevresine.

Haliyle bu kadar ciddi, insanın zihinsel sağlığını etkileyen meslek grubunun açıktan öğretilmesi imkansızdır. Bölüm başkanımızın öğrenciyken söylediği önemli bir noktayı sizinle paylaşmak istedim şuan; sizler BİPOLAR Bozukluğu, Depresyonun tanımını internetten de öğrenebilirsiniz ama bu psikolog olmak için yeterli değildir. Bu sebeple önce ETİK KURALLAR ve psikologluk nasıl olur bunları öğrenin demişti.
Kaldı ki bizler öğrencilik döneminde bile, stajlarda, seanslara giremediğimiz gibi, almak istediğimiz bir çok pratikte uygulanacak eğitimi de öğrenciyken alamazdık. Önce diploma soruyorlar. Çünkü öğrenci olmanız, okuyor olmanız bile sizi başka birine yardımcı olmak için yeterli kılmıyor. Aksine biliyorum sanıp zarar verebilirsiniz, ki bu durum çok daha çok vahimdir. Tek taraflı da düşünmemek lazım Psikozu olan bir hastayı doğru analiz edemediğiniz için ofisinizde, çalıştığınız hastanede ansızın şiddet görebilir, cinayete kurban da gidebilirsiniz.  Tehlikeli olmakla tedavi edici olmak arasında çok keskin bir çizgi vardır ama bunu sadece psikologlar doğru yapabilir.

Ne yazık ki ülkemde herkesin psikolojiye merakı had safhada, sanki bu durum polisiye roman okumakmış gibi.  Çünkü bizleri koruyan bir odamız yasamız hala yok. Zaten ülkemde kalifiye eleman yok. Herkes kendi işiyle ilgilense sorun kalmayacakta sınırları korumayı bilmiyorlar. Eğitim sisteminde uzun vadede sonuçlar neleri doğuruyor kavramıyorlar.

Bugün geceleri bir telefon sapığı beni taciz ediyorsa psikolog önemlidir. Sokakta bir adam bir kadını dövüyorsa psikolog şarttır. Ergenlik döneminde bir çocuk kendine zarar veriyorsa psikolog elzemdir. Hırsızlık şiddet cinayet gibi suç oranları arttıysa psikolog öncelik tanınması gereken meslektir. Baba ya da anne çocuklarını dövüyorsa psikologsuz geleceği sağlıklı yetişkin olmaz. Taciz tecavüz arttıysa en çok psikolog gereklidir. Anlamadınız anlamayacaksınız. Adınız yazmayı bilmediğiniz mesleği hobi edineceksiniz. Ve kendinizi iki kitap okudunuz diye psikolog sanmaya devam edeceksiniz ne kadar yazık.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum