Reklam
Reklam
Başak İnan

Başak İnan

Asıl sınav şimdi başlıyor

30 Haziran 2020 - 00:01

Eğitim sistemiyle ilgili kendimi bildim bileli sıkıntılar yaşıyoruz. Ben çocukken öğrenciler yaşıyordu, ben öğrenci oldum ben yaşadım benden sonrakiler yine yaşamaya devam ediyor. Köklü bir çözüm getirilmediği sürece bu böyle sürüp gidecek.
İki haftadır çocuklarımız, gençlerimiz sınava giriyor. Her yıl gördüğümüz sınav anı haberlerinden farklı durumlarla karşılaşsak da stres aynı stres. Korku aynı korku.
Kimin ne hakkı var ki gençlerimize gelecek kaygısı yaşatmaya. Bin bir korkulu düşünceler ile günleri tek tek sayar durumdalar. Belki bir çoğu ailesini geçindirmeye çalışırken hazırlandı belki bir kaçı meslek sahibi otoriter ailesinin altında ezilmemek için omzuna yükler ekledi. Bunlar örnek sadece.
Neyse sonuç olarak yüzlerce gencin ömrünü çürütmede katkımız oldu ve sınav bitti ama asıl sınav şimdi başlıyor. Bu kez ebeveynlerin sınavı. Çünkü sınav bitince rahatlanmıyor bizim ülkemizde daha zor bir süreç başlıyor. Sormayın, çok soru sormayın çocuklarıma yeterince soru işareti var onların kafasında zaten. Gelen sınav sonucu ne olursa olsun destek olduğunuzu, hayatta her şeyin farklı çözümleri ve alternatifleri olduğunu hatırlatın. Bunun bir zeka ölçüsü olmadığını, tek bir sınavın tüm hayatımızı etkilemesinin mümkün olmadığını vurgulayarak anlatın. Çizin altını bolca. Şans tanıyın. Duygularını bastırmalarına izin vermeyin. Duygu değişimleri olabilir, kaygılar artabilir, öfkeler ağlama nöbetleri ya da bir süre dağıtma veya sosyalleşme arzuları olabilir onlara izin verin fırsata çevirmeden.
Doğru yönlendirin, yeteneklerine ve isteklerine göre yönlendirin. Sorularına birlikte cevaplar arayın. Kendi doğrularınızı dile getirin ama onların da doğrularını değerlendirin. Dikkate alın. Siz yolu gösteren değil yolu aydınlatan olun. Hedeflerini değerlendirin. Her açıdan bakması amacıyla doğru bilgiye ulaşmalarını sağlayın. Meslek ve okul seçimi açısından bu çok önemli! Kendini tanıması ve anlaması için yardımcı olun.
Konu sınav değil aslında seçimler. O seçimleri yaparken aldığı sorumluluklar. Tamamlama becerisi ve aile desteği sınavdan daha önemli bir konu inanın. Tüm koşullar iyi bile olsa kendini size kanıtlamak zorunda hisseden bir nesil var karşımızda. Hatta biraz da paraya odaklanmış bir nesil. Bunları konuşun, paranın araç olduğunu ama hedef olmadığını konuşun. Başarı hedeftir ve başarı parayı getirir vurgulayın.
Ve unutmayın anlayışınız şimdi sınavda.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum