Reklam
Reklam
Başak İnan

Başak İnan

Bu çocuğun kaç tane ebeveyni var?

24 Ekim 2019 - 00:01

Aile kavramı çok önemli biliyorsunuz. Artık büyük şirketler bile yöneticilerini, sağlıklı aile kurabilen iş insanlarından seçiyor. Çünkü sağlıklı aile kişinin başarısından sosyal hayatına, sağlığından ikili ilişkilerine kadar bir çok durumu etkileyen bir kavram.

Aile çok genel bir kavram olarak kalsa da bahsettiğimiz daha çok çekirdek aile. Toplumun en küçük yapı taşı yani. Haliyle bu çekirdek ailenin, kendi sınırlarını ve üyelerini korumak adına, yapması ve uygulaması gereken birçok davranış var. Bunlardan en önemlisi de geleceğin yetişkinlerini iyi yetiştirmek. Her ne kadar “iyi” sözcüğünün anlamı kişiden kişiye ve topluma göre değişse de ben şunu kastediyorum; kendi sorumluluklarını alabilen, sınırları bilen, üreten, gelişen, başka insanlarla sağlıklı ilişkiler kurabilen hatta ve hatta, hayatta hep ayakta kalmaktan ziyade düşüp kalkmayı normal gören bireyleri kastediyorum.
Bunu yapabilmek çok kolay olmadığı gibi çok da zor değil. Öncelikle anne baba olarak buna biz dikkat edeceğiz ve çocuğumuzda kafa karışıklığı yaratacak  olaylara engel olacağız. Bunlardan en önemlisi çocuğun bir tane annesi, bir tane babası olması. Daha net bir şekilde açıklayacak olursam, çocuğumuzun hayatı hakkında anne ve babasından başka söz sahibi olmamalı. Ne anneanna, ne dede, ne amca, ne dayı, ne öğretmen. Fikir almayın demiyorum. Söz sahibi diyorum. Çünkü bu durum çocukta “ben kimin isteklerine göre davranacağım, otorite kim?” sorgulamasına sebep olur.  Ve şöyle bir yargıya varır kendi hayatı ile ilgili, “başkalarının söyledikleri benim düşündüklerimden, planlarımdan, hatta hissettiklerimden daha önemli!” ‘Ben başkalarının isteklerine göre davranmalıyım’ der. Bu da kendi sınırlarını ve haklarını koruyamaması anlamı taşır.

Bu sebeple, çocuğu taa en küçükken hani korkutuyorsunuz ya, “Yemeğini yemezsen garson amca kızar” diye.. Bunları bırakarak başlıyoruz. Hayır efendim kimse kızamaz benim çocuğuma yemeğini yemedi diye. Kimse kızamaz benim çocuğuma yüksek sesle konuştu diye. İnsanlar benim çocuğumun taşkın hareketlerinden rahatsız olabilir ve bunu dile getirebilir ancak kızamaz! Bağıramaz. Yönetemez. Uyarabilir. Ben anne baba olarak çocuğuma, başkalarının sınırlarına saygı göstermeyi öğretirken, başkaları da onun sınırlarını ihlal etmesinler diye kendini korumayı öğreteceğim.

Bir yetişkin her şeyden önce kendine ait alana sahip çıkabiliyorsa olgunlaşmış demektir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum