Reklam
Reklam
Başak İnan

Başak İnan

Corona ile savaşırken psikolojiye dikkat

17 Mart 2020 - 00:01

Bilindiği üzere tüm dünyayı derinden sarsan bir salgın hastalık ile karşı karşıyayız. Bu durum sadece can güvenliğimizi değil, ruh sağlığımızı da tehlike altına almaktadır. Her ne kadar insanoğlu hayatı boyunca birçok olumsuz yaşam koşullarına maruz kalsa da, çözümünü bildiğini problemlere karşı daha başarılı ve kontrollü olmuştur. Ancak bu kez, panzehiri olmayan bir hastalık ile mücadele etmeye çalışıyoruz. Bu da tam olarak belirsizliğin içinde paniklemeye, yüksek kaygıya, çaresizce yanlış hamleler yapmaya yönlendirmektedir. Çünkü bu süreç uyum sağlandığında gerçek bir travma etkisi yaratmaktadır. İlk olarak, normalden daha fazla korunma ihtiyacı taşıyor. Özellikle Türk toplumu için ciddi bir farklılık oluşturan geleneksel alışkanlıklardan uzaklaşma durumu da mevcut yani kontrollü olma hali. Karantina nasıl bir ortam? Tedavi nasıl gibi birçok sorunun cevapları da bilinmemekle birlikte, sosyal izole olma zorunda hissediyoruz. Haliyle bu kadar çok değişkenin olduğu süreçler insanoğlu için kaygı verici olmaktadır.
Ve yapılması gereken basit ama önemli adımlar var;

En önemli adımlardan biri kirli bilgilere ulaşımı engellemektir diye düşünüyorum. Hastalık ve hastalığın güncel durumu ile ilgili bilgileri Sağlık Bakanlığı’nın sayfasından öğrenmeliyiz. Yanlış bilgi hastalıktan daha tehlikelidir.

Yeterli bilgi düzeyine ulaşmak bizi panik halinden çıkararak kontrolü ele almamızı sağlayacaktır.
Corona virüsünün diğer birçok salgın hastalık gibi tedavisi bulunduğunda geçebileceğini gözönünde bulundurmalıyız.

Belirlenen kurallar çerçevesinde yaşam standartlarımızı koruyup alışkanlıklarımızı devam ettirmeliyiz. İşe gitmiyorsak evden internet üzerinden çalışmak gibi. Ya da çocuklarımıza evde ödev yaptırmak gibi.
Sosyal izole problemini ailemizle eğlenceli hale getirip, kaliteli aktiviteler oluşturabiliriz.
Kutularca alışveriş yapmak yerine aylık ihtiyacınız kadarını depolayıp, kıtlık bilincinden uzaklaşabilirsiniz.
Endişeleriniz arttığında konu hakkında bir ses kaydı ya da yazılı metin oluşturabilirsiniz. Ya da online hizmet veren bir uzmandan destek alabilirsiniz. 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum