Reklam
Reklam
Başak İnan

Başak İnan

Savunma mekanizmaları 2

23 Ocak 2020 - 00:01

Salı günü savunma mekanizmalarının bir kısmını anlatmıştık, kaldığımız yerden devam edelim;

  1. Yansıtma (Projection)
Toplum tarafından onaylanmayacak istek ve arzuların, başkaları tarafından yapılıyor ya da isteniyor gibi yansıtılması. Yaşanılan keskin örneklerden vermek istiyorum ki hep net anlaşılsın; eşini aldatan birinin ben istemedim o çok baskı kurdu üzerimde çok zorladı benle görüşmek için demesi gibi… Ya da gol atamayan bir futbolcunun hakeme suç bulması gibi.
  1. Gerileme (Regression)
Bu durumu çocuklarda çok daha net gözlemleyebiliyoruz. Kardeşinin doğmasını kendi değeri açısından değerlendiren bir çocuk kaygısı ile başedemediğinde yeni doğmuş bebek gibi yapabilir ya da emekleme davranışları, alt ıslatma şeklinde davranışlar sergileyebilir. Kişi başedemediği kaygılandığı durumlarda yaş normu olarak düşüş gösterir.
 
  1. Yer değiştirme (Displacement)
Kişinin öfke ya da kızgınlık anında asıl kişiye ya da hedefe vereceği tepkiyi o anda başka bir hedefe ya da kişiye yöneltmesidir. Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla gibi bir örnek verebiliriz. Ya da başkasına kızdın benden mi çıkarıyorsun dediğiniz durumlardır.
  1. Karşıt Tepki Oluşturma (Reactionformation)
Toplum arasında sıkça “suç bastırma”, “üste çıkma” dediğiniz durumlardır. Bireyde suçluluk duygusu yaratacak olayların yoğun olması durumunda bunları bastırması zorlaşmaktadır. Bireyde bunları yapmak yerine tam ters durumları yaparak karşıt bir tepki oluşturur.
 
  1. Yüceltme (Sublimation)
Kişinin, bazı dürtülerinin değişerek, sosyal olarak uygun olabilecek bir alana yönelmesidir. Toplum tarafından daha kabul edilebilir hale getirilerek yapılmaktadır. Bastırma mekanizması vardır temelinde. Mesela rap yapanların rahatça müziklerinde küfür edebilmesi gibi. Ya da şiddet eğilimi olan birinin boks yapması gibi örneklendirebilir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum