Reklam
Reklam
Başak İnan

Başak İnan

Savunma mekanizmaları

21 Ocak 2020 - 00:01

Ruh sağlığımızı, iç çatışmalarımızı savunma mekanizmaları ile dengelediğimizi, koruduğumuzu biliyor muydunuz?
Şimdi sizlere sağlıklı savunma mekanizmalarını açıklayacağım ama listemiz biraz uzun. İki bölümde yapalım. En sık kullanılanlar ile başlayacağım;

  1. Bastırma (Repression)
Birey, hatırlamak istemediği olayları bilinç dışına atar. Bastırılmaya çalışılan dürtülerin; bizler dil sürçmesi ve rüyalarda değişik şekillerde ortaya çıkışlarını gözlemleriz.
  1. İnkar (Denial)
Kişi burada kendisine acı veren durumları hatırlar ancak kabul etmez. İnkar savunma mekanizmasını kullanan bir birey, herhangi bir konuda uzlaşmaya ya da var olanı değiştirme davranışına yönelmez.
Genelde psikoloğa gelenin şikayetçi olduğu kişilerdir. Onları rahatsız eden bir durum değilmiş gibi davranırlar haliyle destek almaya ihtiyaçları olmadığını düşünürler.
  1. Hayal Kurma
Kişinin, herhangi bir nedenden dolayı istek ve ihtiyaçlarının karşılanamaması durumunda, kişi ihtiyaçlarını hayal aleminde gerçekleştirme eğilimindedir. Birey, hayal kurma işlemini gerçekleştirerek içinde yaşadığı çatışmaları, hayalinde belirli bir doyuma ulaştırarak kendisini rahatlatmaya çalışır.
  1. Telafi Etme (Compensation)
Birey, bir alanda meydana gelen başarısızlığını ya da eksikliğini giderebilmek adına başka bir alanda başarılı olmaya çalışarak önceki başarısızlığını telafi etmeye çabalar. Örnek vermek gerekirse çocukların matematik dersini sevmediğini söyleyip sadece Türkçe dersine çalışıp onu yükseltmesi gibi. Oysaki sayısala da ağırlık verilebilir.
  1. Polyannacılık
Başarısızlık ya da hayal kırıklığı gibi durumlarla karşı karşıya kaldığımızda olayı sadece iyi çıkarımlar yaparak değerlendiririz bu da olay karşısında kaygı azaltıcı bir savunma mekanizmasıdır.
 
  1. Mantığa Bürünme (Rationalization)
Bahane yaratıyor dediğiniz davranış biçimleridir. Kişinin, bir olayla karşılaştığı zaman gerçeklerden kaçma eğilimi göstermesi ve gerçeklerden uzaklaşıp bu olayları mantığına uygun hale getirmesidir. Bildiğiniz üzere x üniversitesini herkesin bir puanla kaçırması gibi.
  1. Özdeşleşme (Identification)
Bir gruba aşırı dahil hissetme durumudur. Takım başarıları ya da başarısızlıkları, kendi yapamadıklarını çocuklarına yaptırma istekleri gibi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum