Reklam
Reklam
Başak İnan

Başak İnan

Soruların cevaplarını biliyorsun

09 Haziran 2020 - 00:01

İnsan ve insan zekası çok mucizevi bir varlık. En üst düzey bilgisayar programlarını, ülke yönetimini, teknolojiyi, konforu hep insan beyni üretiyor. Yalnız işin içine duygular girince, sanki o mucizevi varlık gidiyor, bocalayan tecrübesiz bambaşka biri kalıyor. Olumsuz duygulardan korkuyor, normal anlayışımızın dışında gelişen durumlara ışık gören tavşan gibi bakakalıyoruz. Sorular birikiyor, çokça soru... Bu soruları doğru sorup cevaplarını bulursak biraz olsun yönetmeyi başarabiliriz.
Bugün daha farklı bir şeyler yapalım istedim ve bize garip hissettiren, anlamlandıramadığımız duygulara hangi sorularla cevap bulabiliriz birlikte bakalım.

Kaybetme korkusu : Benim için ne kadar değerli? Onun değerine karşılık ben neredeyim? Kendimi ne kadar değerli görüyorum? O olmadığında başka biriyle olamaz mıyım?

Kıskançlık : Neyi kıskanıyorum? Kıskandığım şey insan mı, değer mi? Kendimi kıskandığım durumdan daha mı aşağıda görüyorum? Kıskançlığımın altında yatan sebep aslında ne? Bu his ilk ne zaman başladı? Buna sebep olan nedir? Kendimi kim ya da ne ile kıyaslıyorum?

Değersizlik duygusu : Değerli olmak ne demek? Benim değer anlayışım gerçekçi mi? Kendimi değersiz hissetmeme sebep olan benim düşüncelerim mi, başkalarının bana karşı davranışları mı? Ne olsa daha değerli hissederim? Bu duygu ne zamandır bana eşlik ediyor? Kim tarafından sevilmeyi bekliyorum?

Başarısızlık korkusu : Kendimi kime/kimlere kanıtlamaya çalışıyorum? Başarı nedir?  Ben elimden geleni yeteri  kadar yapıyor muyum? Denemekten korkuyor muyum? Etrafımda beni işe yaramamakla suçlayan kişiler var mı? Kendimi kanıtlamak bana ne hissettirecek, o kişiler benim için gerçekte ne kadar önemli?

Yalnız kalma korkusu : Yetersizlik duygusu ile, tek başına mücadele edememekten zorlanmaktan korkmak. Yalnızlık bana ne ifade ediyor? Kime bağımlıydım bu zamana kadar? Kendimi ne kadar birey olarak görüyorum? Sorumluluk alıyor muyum?

Benzer rüyayı sık sık görmek : Rüyayı gördüğünüz zamanları not alıp, o günlerde benim kafama takılan ne olmuş olabilir? Ortak noktaları var mı? Kendi içimde neyi çözemedim?

Diş sıkmak : Sabrettiğim şeyler neler? Neden sabrediyorum? Sabır etmek bu problem için doğru çözüm mü? Sustuğum şeyler neler?

Alınganlık :  İnsanların beni sevmediğine inanırken ben kendimi yeteri kadar seviyor muyum? Başkalarının benim hakkımda olumsuz düşünmesi benim için neden bu kadar önemli?

Öfke patlamaları : Biriktirdiklerim neler? Bunların kaç tanesi öfkelenmem için geçerli sebepler? Anlaşılmadığımı mı düşünüyorum? Anlaşılmak için neleri değiştirmem gerek?
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum