Reklam
Reklam
Başak İnan

Başak İnan

Stresi küçümsemeyin 2

16 Ocak 2020 - 00:01

Salı günü olan yazımızda stres ve belirtilerini yazmıştık şimdi stresle nasıl başa çıkarız bunu açıklayalım;

İlk adım kendini iyi tanımak.

Çünkü geliştireceğimiz yöntemler genel olsa da kişiden kişiye farklılık gösterir biliyorsunuz. Ancak siz kendinizi iyi tanıyor ve size iyi gelecek adımları az çok biliyorsanız işimiz daha kolay.

İkinci adım stresi ve stres yaratan faktörlerin tespiti. Stresinizle baş edebilmek için stresi tanımanız ve size stres yaratan durumların ne olduğunu doğru analiz etmeniz gerekir.

Üçüncü adım ise yorumlama taktiği, bir nevi olaylara karşı geliştirdiğiniz bakış açıları ve tutumlar. Şunu demek istiyorum stres yaratan faktörleri başınıza dert açacak ya da size sorun yaratacak durumlarmış gibi yorumlarsanız stresiniz yoğun derecede artacaktır. Ancak bunları geçici bir süreç olarak değerlendirir ve o süreçte çözüm yolları yaratırsanız sizin için yorumlaması çok daha basit olacaktır. 

Dördüncü adım  sosyal çevre ve aile desteği. Stres yaşayan kişi sosyal hayattan çekilme eğilimleri gösterir. Bu da stresini ve kaygısının artmasına sebep olur bu yüzden kişi daha çok arkadaşları ile keyifli vakitler geçirmeli ve stresini yakınları ile konuşarak paylaşmalıdır.

Düzenli beslenmeme ve uykusuzluk stresin en önemli tetikleyicilerinden biridir. Eğer sağlıklı bir uyku düzeni, rutin bir beslenme alışkanlığınız yoksa stresiniz artabilir dikkat.

Alkol ve sigara gibi zararlı tüketimleriniz varsa bunlardan da uzak durmanız gerekecektir.

Gerçekçi hedefler belirleme; hepimiz kendimize göre ufak ya da büyük günlük hedefler belirliyoruz bu hedefler gerçeğe uygun ve sürdürülebilir olduğu taktirde stresinizin azaldığını fark edecekseniz çünkü gerçekleştiremeyeceğimiz hedefler hem stres yaratır hem de yetersiz hissetmemize sebep olur.

Ve en önemlisi de kendinizi önemsemek. Kendinizi önemseyin, kendinize ruhsal açıdan yatırım yapın. Sizi olumsuz eleştiren, hevesinizi kıran, sürekli sorunla gelen kan emicilerden uzak durun. Vakit ayırın ve size iyi gelen şeyleri keşfedin.  Duygusal ihtiyaçlarınızı belirleyin. Hedeflerinizi gözden geçirin. Kendinizi sevin.

YORUMLAR

  • 0 Yorum