Reklam
Reklam
Başak İnan

Başak İnan

"Tamam" deyip geçme

07 Temmuz 2020 - 00:01

Tavizlerden bahsetmek istedim bugün.  Çünkü taviz deyip geçmeyin çok ama çok önemli bir konu bu. Ucu bucağı, sınırı, çizgisi, sonu asla yok.  Kendinizi günün sonunda ruhsal açıdan tükenmiş olarak bulabileceğiniz kadar tehlikeli.

Tavizkar olan değil de taviz verenin uyanması gerektiği için yapıyorum aslında bu bilgilendirmeyi. Tavizkarlar siz fark etmeden damarlarınızdan içeri zararlı madde gibi hızlıca sızarlar. Her şey ilk olarak sizden yapabileceğiniz, evet diyeceğiniz ama alışkanlıklarınızla ilgili ufak istekler  ile başlar. Başlarda bu durum sizi hiç rahatsız etmez. Hatta çoğu zaman bu durumun ilerleme ihtimalini bile aklınıza getirmezsiniz ve kolayca tamam dersiniz. Tamam deyip bir de beklenen davranışı gerçekleştirdiyseniz  işte tuzağa düştünüz. Bu imaj sizin esnetilebilir olduğunuz sinyalini vermiştir. Ve tavizkar yavaş yavaş sizden istediklerini nasıl söyleyeceğini nasıl yaptıracağını öğrenmiştir. Keskin kurallarınız, prensipleriniz, sınırlarınız siz sahip çıkmak istedikçe problem haline gelecek ve uyumlu biri olmadığınız iddia edilecektir ya da farklı bir deyişle kötü biri, anlayışsız biri ya da sevmeyen biri gibi uzayıp gidiyor tanımlama şekli. Arsız bir şekilde talep edene elinizi verdikçe kolunuzu kaptıracaksınız. Burada talep istemekten de çıkıp hak olmaya dönebilir. Yani karşınızdaki kişi bunu kendine hak görebilir ve sizin adınıza kararlar almaya “olması gereken” listesine dönüştürebilir. Bir anda olduğunuz kişiden çok başka birine dönüşebilirsiniz. Şanslı ve dikkatli kişiler genelde bu durumu hemen fark edip durumu tam tersine çevirirken, ılımlı, temelde değersizlik duygusu olanlar birçok şeye evet demekten işler yolundan çıkmadan anlamazlar bile.

Elbette ki kişilik özellikleri tavizkara zemin hazırlayıp hazırlamamanızda etkili bir faktör ancak yeterli değil. Kendi fikirlerinize, özellikle de alışkanlıklarınıza sınırlarınıza sahip çıkmanız kendinize ait sorumluluğunuz. Sizin korumadığınız evi komşunun korumasını bekleyemeyiz değil mi! Yakınlarınız sevdikleriniz ya da tanıdıklarınız sizi siz yapan özelliklerinizden uzaklaşmanız için talepte bulunuyor ise hemen tavrınızı belli etmelisiniz.  En çok romantik ilişkilerde ve akraba ilişkilerinde karşımıza çıksa da sık sık iş hayatında da görüyoruz. Mesai arkadaşlarınız özel hayatınıza müdahale eder, eşiniz arkadaşlarınıza müdahale eder, akrabalarınız yaşam tarzınıza müdahale eder. Herkes her şeye müdahale ediyor. Tamam deyip geçmeyin. Nelere tamam dediğinize dikkat edin. Sizi olduğunuz gibi kabul etmeliler.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum