Reklam
Reklam
Cem BÖLMETEPE

Cem BÖLMETEPE

Antalya'da bayan basketbolu

17 Ekim 2020 - 00:01

 

Antalya, bayan basketbolunda yıllardır bir yanardağ gibidir. Beden eğitimi öğretmenleri Feride Erol ve Mustafa Sarıkaya ile genç kızlarımızın tanışmaları daha sonra bir ateş gibi Türkiye geneline yayılmıştır. Bir anda kızlarda ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde Türkiye dereceleri gelmeye başlamıştır.
1980’de Antalya Ormanspor ve Antalya Bastaşsporlu kızlarla başlayan kulüp mücadelesi, sonrasında Ormanspor, Talyaspor rekabeti ile devam edip, Talyaspor ve Ormanspor kız takımlarının birleşmesiyle Talyaspor’un Türkiye Bayanlar 1. Ligi’ne yükselmesiyle olgunlaşmıştı.
Daha sonrasında Antalya Koleji okullardaki bayrağı ele alarak Antalya kız basketbolunu Türkiye şampiyonalarında ilk üçü sokmayı başarmıştır. Antalya Kolejli kızların Türkiye liglerine ‘merhaba’ demesi de fazla gecikmedi ve yıllarca Antalya Koleji fırtınası devam etti.
MKE Pilspor, Antalyaspor, Aksekispor, devamında Falezsporlu kızların lige çıkışı takip etti bu fırtınalı süreci. Antalya Esnaf Odalar Birliği’nin himayesindeki Esnafspor ismiyle devam eden takım ise Türkiye 1. Lig’e yükselmesiyle süreç taçlandı.
Son olarak Esnafsporlu kızların Antalya Büyükşehir Belediyesi Basketbol Takımı’nda toplanıp lige devam etmesi, Antalya Koleji’nin eğitim kurumundaki değişikliğine kadar devam etti bu başarılar.
Bu arada Alanya’daki basketbol ateşinin Alanya Belediyespor ile uzun yıllar devam etmesi, Manavgat Belediyespor’un Türkiye 2. Lig’deki mücadelesiyle Manavgat’ta yayılması, Antalya Akdeniz yıldızlarının lige ‘merhaba’ demesi, Akdeniz Üniversitesi Spor Kulübü’nün kız basketbolcularının daha sonra Antalya basketbol takımıyla verdikleri mücadele. Bütün bunlar Antalya’da kız basketbolunun değerini bulduğu zaman kızlarımızın başarılarını ortaya koyuyor. Tabii ki bu arada alt yapılarda birçok genç kızımızın ay-yıldızlı formayla milli takımlarımızda oynaması, birçok turnuvada özel ödüller alması, gösteriyor ki şu anda küllenmiş gibi görünen bayan basketbolunun eski değerine kavuşması hiç de zor görünmüyor. Yeter ki yetenekli çalışkan kız basketbolcularımıza inanılsın ve imkan verilsin. Gönlünüz dostluk ve basketbol dolsun.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum