Reklam
Reklam
Cem BÖLMETEPE

Cem BÖLMETEPE

Antalya'nın değerleri 

14 Kasım 2020 - 00:00

Antalya’da bazı başarılar çabuk unutuluyor.Antalya kadın basketbolunda birçok başarıya imza atmış kızlarımız var. Türkiye derecesi yapanlar, Türkiye şampiyonlukları yaşayanlar, Türkiye liglerine takımlarını çıkaranlar, üstelik bunu birkaç defa değişik takımlarda yaşayanlar mevcut. 

İlklerden başlarsak Türkiye şampiyonalarında takımları derece yaparken en iyi forvet seçilen Pervin Aydın Cinkara ve Elvan Yurtçu. Pervin Aydın Cinkara 1996 yılı Allstar3 Sayı Kraliçesi oldu. 

Genç milli kız takımına ilk çağrılanlardan başlarsak Pervin Aydın Cinkara, Elvan Yurtçu, Gülman Sumru Somer ve Gülşah Banu Mermer isimlerini sayabiliriz.  

Banu Mermer daha sonraki yıllarda görev aldığı Ankara TEDKoleji’nde çalıştırdığı takımlarda Türkiye şampiyonlukları yaşadı ve antrenör yardımcılığı yaptığı Yıldız Milli Kız Basketbol Takımı’nda Avrupa dördüncülüğü, Genç Milli Kız Takımı’nda Avrupa yedinciliği yaşadı. 

Betül Zindan Öçal Antalya Koleji’ndeki başarılarını Ankara Yükseliş Koleji’nde devam ettirirken, Galatasaray’da Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde şampiyonluk, Türkiye Kupası kazanma başarısını gösterdi. Ayrıca yıldız, genç ve A Milli Takım’da 100 defa milli forma giydi, Euro Lig’de mücadele ederek büyük bir başarıya imza attı. 

Daha sonraki yıllarda İlknur Dumlu Avrupa Yıldız Milli Kız Basketbol Takımı ile Avrupa dördüncülüğü yaşarken Avrupa sayı kraliçesi oldu. 

Ve birçok Antalyalı sporcumuz kadın milli takımlarına çağrıldı.Buda gösteriyorki kızlarımıza güvenip onları iyi şartlarda bilimsel olarak çalıştırmak ve onlara şans vermek başarıyı getiriyor. Maalesef zaman zaman bu yetenekli kızlarımız egosu yüksek bazı idareciler ve antrenörler tarafından daha üst seviyelerde mücadele etmesini engelledi. Konunun özünde ise Antalyalı kızlarımız başaracaklarını gösterdi.Bu böylede devam edecek. 

Gönlünüz dostluk ve basketbol dolsun. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum