Reklam
Reklam
Cem BÖLMETEPE

Cem BÖLMETEPE

İleriye bakılabilirse

13 Ekim 2020 - 17:51

Antalya basketboluna baktığımızda 1980 yılından itibaren Türkiye basketbol ligleriyle tanıştığınızı görüyoruz. Antalya’yı Türkiye liglerine taşıyan ilk takım Antbirlikspor. Bir dönemin önemli kurumlarından olan Antbirlik inişli çıkışlı bir grafik çizdi ve mahalli lige düştü. Sonra 90’lı yıllarda Türkiye liglerine tekrar dönmesine rağmen sonunda kapandı.
Kadınlarda 80’li yılların başında Antalyalı kızlarımız Talyaspor ile Türkiye ligine ‘merhaba’ dedi. Ama maalesef bir yıl süren lig süreci sonrasında kapanarak noktalandı.
80’li yılların ortasına doğru Antalya Koleji Kız Takımı hem okullarda hem kulüplerde fırtına gibi esti ve sonunda lige çıktı. Okullarda ve kulüplerde Türkiye dereceleri elde eden Antalya Koleji de sonunda eğitim tesislerinin el değiştirmesiyle kapanmış oldu.
Kurulduğu günden itibaren ilk 70’li yıllarda basketbol takımı kuran Antalyaspor 85 yılında kız ve erkek basketbol takımlarını kurdu. Antalyaspor 90’lı yılların ortasında lige merhaba dedi ve geçtiğimiz yıllara kadar liglerde inişli çıkışlı devam etti ve şube kapandı.
Muratpaşa Belediyespor’un 1996’lı yıllarda Kepez Belediyespor’un 2004’teki lig mücadeleleri de inişli çıkışlı devam etti ve onlar da sonunda kapandı.
Kadınlarda Falezspor, Esnafapor lige çıktılar ve kapandılar. Bu kulüplerdeki kızlarımız Büyükşehir Belediyespor’da oynadılar sonunda Büyükşehir de kapandı.
Kadın basketbolunda Alanya Belediyespor uzun yıllar devam etti ama istenilen yerde kalamadı.
Manavgat Belediyespor da bayan liglerinde bir yıl devam etti kapandı.
Akdeniz Yıldızları, Akdeniz Üniversitesi de lig yolculuğunu bıraktı.
Antalya basket şartları zorlayarak devam etmeye çalışıyor. Eskileri unutmadan yeni sayfalar açmanın zamanı geldi artık. Gönlünüz basketbol ve dostluk dolsun.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum