Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Cem BÖLMETEPE

Cem BÖLMETEPE

Umut ve doğru teşhis

24 Aralık 2020 - 00:35 
Antalya basketbolu onca başarı kazandığı, özellikle değişik kategorilerde elde ettiği Türkiye derecelerinin sahibi olmasının yanısıra, kadınlarda ve erkeklerde Anadolu kupalarındaki başarılarını Türkiye liglerine defalarca takım çıkararak Antalya'yı birçok ilin önüne koymuştur.
Peki öyleyse okullarda ve kulüplerdeki bu kadar çok başarı neden süreklilik kazanmadı. Akdeniz’in sert rüzgarları gibi esip bir süre sonra geri çekilmesinin altındaki gerçek nedenlerin bir türlü doğru teşhis edilmemesi bu sürecin uzamasında en büyük neden olarak durmaktadır. Antalya basketbolu sanki dağlardaki bereketli berrak ve gür bir su kaynağı gibi devamlı olarak basketbolcu çıkarmış, bunların sadece bazıları devam edebilmiştir. Okullardaki başarıların altındaki beden eğitimi öğretmenleri hep gözardı edilerek adeta kaynağa set çekildi.Türkiye liglerine çıkan takımlarda ise kadro oluşumlarında yapılan yanlışlıklar liglerdeki kalıcılığı engelledi.
Antalya basketbolunda kadınlarda ve erkeklerde lige çıkan takımları incelediğimiz zaman karşımıza birkaç kurum ve birkaç belediye çıkıyor. Bunlar Antbirlik, Talya, Antalya Koleji, Çimtur, Antalyaspor, Falezspor, Antalya Esnaf Odaları, Muratpaşa Belediyesi, Antalya Büyükşehir, Kepez Belediyesi, Alanya Belediyesi, Manavgat Belediyesi kulüpleridir. Zaman zaman bazı oluşumların lig hevesleride devamlılık kazanmadığı için orada kalmıştır.
Baktığımız zaman bir iki kurumun dışında lig takımları belediyeler olmuştur.Buraya kadar bir sorun yok desek bile belediyelerin basketbola görevlendirdiği idarecilerin birçoğunun basketbola bakışları, bilgileri az,hatta hiç olmadığından sıkıntılar çoğaldı. Belediyelerde basketbolu bilen Antalya’ya hizmet etmek isteyen idareciler hep var oldu ama azınlıkta oldukları için lig takımlarındaki hızlı erimeye mani olamadılar.
Peki, bunca başarılı geçmişi olan okullara ve liglere imza atmış Antalya basketbolu çıkışa geçebilecek mi? Tabii ki geçecektir. Burada önemli olan basketbolu bilen, basketbola ve gençliğe hizmeti düşünen bir gurubun mülki amirlerle, belediye başkanlarıyla, turizmcilerle, ATSO ve AESOB gibi büyük kurumlarla, hatta özel okullarla görüşerek sağlam projelerle sabırla çalışarak bu işi başaracağına inanıyorum.
Gönlünüz dostluk ve basketbol dolsun.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum