Reklam
Reklam
Gülsen YAVUZ

Gülsen YAVUZ

Ezgilere kıymayın  efendiler

28 Aralık 2019 - 00:01

“Çalgıcı adamın  evine götürdüğü ekmek tatlıdır. çünkü enstrümanlar,insanların  haklarını değil sevdiği şarkıları çalar.”
İSMAİL DEĞİRMENCİ
Gaziantep Güzel Sanatlar Fakültesi Konservatuvar Bölümü son sınıf öğrencisi İsmail Değirmenci (25), 6 Nisan gecesi, harçlığını çıkarmak için çalıştığı barda müzisyenlerin ‘alatura’ adını verdiği müzik çalınırken verilen bahşişleri arkadaşları ile birlikte topladı ve bölüştü. Ancak, garsonlar bu bahşişlerden kendilerine de verilmesini isteyince, aralarında tartışma çıktı. 3 kişi tarafından öldüresiye dövülen Değirmenci, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Olayın zanlıları ise, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Değirmenci’nin ölmeden önceki son cümlesi ise ‘Vurma nefes alamıyorum.”
CHRİSTİNA GRİMMİE
Türkiye'de de 'O Ses Türkiye' adıyla yayınlanan ABD'deki yarışma programı 'The Voice' ile ün kazanan şarkıcı Christina Grimmie, cuma gecesi sahne aldığı mekanda silahlı saldırıya uğrayarak yaşamını yitirdi. 22 yaşındaki Grimmie cuma gecesi Florida'daki konserinin bitiminin  kuliste hayranlarına imza dağıttığı sırada içeri giren bir kişi genç şarkıcıya ateş açtı. Elinde iki silah olduğu belirtilen saldırgana şarkıcının abisi müdahale ederek durdurmaya çalıştı. Saldırgan sonrasında intihar ederek yaşamına son verdi. Genç şarkıcı kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
SARP ÖZTÜRK
17 Aralık 2010’da Mersin'de bir türkü barda müzik yapan Sarp Öztürk, 'Kürtçe şarkı söylemediği' için çıkan tartışma sonucu uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü. Bu olayda iki müzisyen ise yaralandı.  
REGAİP VATANSEVER
22 Ağustos 2012. Regaip Vatansever, İzmir'de çalıştığı mekanda alanından vurularak katledildi. İzmir’in Balçova ilçesinde bir türkü barda işletmecilerle 3 müşteri arasında ‘kadın’ meselesi yüzünden çıkan tartışmada silahlı çatışma çıktı. Çıkan çatışmada saldırganların gelişi güzel ateş etmesi sonucu, baterist Regaip Vatansever (34) kurşunlardan kaçmaya çalışırken alnından vurularak hayatını kaybetti.
 
Bir müzisyen sahnede hangi nedenlerden dolayı ölür?
Bir düşünelim;
Elektirik çarpması sonucu ölebilir.
Ayağı kayıp başını sert bir yere çarparak beyin kanaması geçirebilir.
Kalp krizi geçirerek ölebilir.
Diğer müzisyenin enstrumanı elinden kayıp arkadaşının kafasına düşer ve oracıkta ölebilir.
Aklınız alıyor mu böyle bir seneryoyu? Almıyor değil mi?
Peki sahnede, sanatını icra eden bir müzisyenin bir silahtan çıkan kurşunla veya kesici, delici hatta ’’vurma nefes alamıyorum’’ son sözü olacak kadar  acımasız bir hınç ve nefretle öldüresiye dövülmesini aynı yerde çalıştığı, her gün merhaba deyip, her akşam iyi geceler dediği, göz göze geldiği, birlikte çay içtiği bir insan tarafından öldürülmesini aklınız alıyor mu?
Benim almıyor... Kimsenin de aklının alacağını sanmıyorum… Harçlığını çıkarmak, evine ekmek götürmek için yürekten kopup gelen ezgiler söyleyen, yürek işçilerinin, başka dilde şarkı söyledi ya da söylemedi diye, istek parçası çalınmadı diye, üçüncü şahısların isterik egoları yüzünden veya bahşiş yüzünden bu şekilde ezgilerinin susturulması akıl alır sıradan bir durum mu? Bir koca yürek, bir istek parçaya heba edilebilir mi? Maalesef aklım almıyor.... Aklım almıyor…Alamasın da aklımız.
Aklımız almasın, insanların yitip gitmesini. Hepimizi bir ana doğurmadı mı? Analarınız adam edemedi mi sizi? Ezgilere kıymayın  efendiler, çocuk gülüşlü gençlere kıymayın ...Kadınlar aynada saçını tarar, aynanın içinde birini arar elbet sizi de böyle aradılar, kadınlara kıymayın efendiler, silahlar insanın yaşama hakkını almasın, ezgileri susturmayın efendiler.
Sadece dinleyelim; müziği dinle, insanı dinle, dinle…Dinlersek anlayacağız birbirimizi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum