Reklam
Reklam
Gülsen YAVUZ

Gülsen YAVUZ

Pandemide son açıklamalar ve uygulamadaki çelişkiler

30 Mayıs 2020 - 01:34

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan, Covid-19 salgını nedeniyle durdurulan tüm alan çalışmalarında, normalleşme sürecine kademeli olarak giriliyor.
Açıklamaya göre; 1 Hazirandan itibaren kafe, restoran, pastane,  kıraathane, çay bahçesi, kaplıcalar saat 22.00'ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ve nargile satışı yapan mekanlar bu kapsamın dışında tutulacak.
Turizm tesislerinin bünyelerindeki işletmeler saat sınırlamasına tabi değil. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran'dan itibaren hizmet vermeye devam edecek. Gelişmelere göre kapsam ve saatin ayrıca değerlendirilebileceği açıklandı.
Plajlar, milli parklar ve bahçeler 1 Haziran'da faaliyete geçebilecek, müze ve ören yerleri de açılacak. Hayvan satış yerleri, hipodromların 10 Haziran'da yeniden faaliyete geçebileceği de belirtildi.
Bireysel sporlar, deniz turizmi ve taşımacılığı belirli kurallar dahilinde faaliyetlerine başlayacak. Açık havada oturma alanı olan yerlerde konser, dinleti vb. yapılabilecek.
Kütüphaneler, gençlik merkezleri, kampları, yüzme havuzları, kreşler ve bakım evleri açılacak. Fakat 18 yaş altı ve 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı devam ederken bunun nasıl gerçekleştirileceği soru işareti.
Yapılan açıklamalar ve uygulamaların nasıl hayata geçirileceğine dair çelişki kafaları karıştırmaya devam ediyor.
Ayrıca salgın bitmiş değil ve halkımızın en ufak esneklikte bile verilen küçük serbestlikleri  sonuna kadar kullandıkları ve her şey yolundaymış gibi davranarak bütün bu çabaları hiçe sayarak sosyal kuralları ihlal ettikleri biliniyor. Dilerim ki halk olarak bizler olayın ciddiyetini unutup tüm kuralları hiçe sayarak salgını tetikleyecek sorumsuzluklardan kaçınırız ve kendi sağlığımız ve sevdiklerimizin iyiliği için kurallara uyarız.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum