Reklam
Reklam
Gülsen YAVUZ

Gülsen YAVUZ

Sokağa sanat ekersek sevgi biçeriz

04 Ocak 2020 - 00:01

Bizim ülkemizde sanatçı çok…Tiyatro, müzik, heykel ve daha nice sanat dalında başarılı üretken sanatçılarımız var. Türkiye’de sanat üretmek isteyene ve sanatçıya tahammül yok.
 
-İstanbul Kadıköy’de alternatif sanat üretimleriyle bilinen sokak müzisyenlerine zabıta ve polis engeli. Zabıta ve polis  müdahale etti; “burda müzik yapamazsınız pılınızı prtınızı toplayın gidin” diyen zabıta ve polise halk tepki gösterdi. ”Sen de bu ülkenin çocuğusun, senin niyetin ne? Nereyi soydular, hangi çocuğa kötülük ettiler, senin asıl sıkıntın ne, müzik niye sizi bu kadar korkutuyor?” diye soran vatandaşa, cevep olarak derdinizi karakolda anlatırsınız denildi. Sokak müzisyenlerine kabahatler kanununa göre para cezası kesildi. Kabahatliler elbette kabahatlerinin bedelini ödeyecekler.
 
-Kocaeli, Gebze Belediye Zabıtası, kent meydanında giter çalan gençlere müdahale etti. Gençlerin sokakta müzik yapmasını engelleyen zabıta, ”Gasp yapsak daha mı iyi” diyen gençlere “gidin gasp yapın” yanıtını verdi. Yine kabahatliler kabahatlerinin bedelini ödeyecekler elbette.
Kocaeli sanat fakiri bir kent. Bırakalım Dünyayı, Türkiye ortalamasının bile altında sanata ve sanatçıya tahammülü olmayan bir kent.
 
- Kütahya’da Zabıta Sokak Sanatçısı avlayınca halk birbirine girdi!
Kütahyada sevgi yolunda gitar çalan bir sokak sanatçısına zabıta ve polis müdahale etti, apar topar eşyalarını toplayıp gitmesini söylediler. Vatandaşlar “sanat icra ediyorlar neden sanattan, güzel, saf her şeyden elimizi eteğimizi kesmemizi istiyorsunuz. İnsanları her şeyden uzaklaştırıp duyarsız, sorunlarına ve birbirine, sokağına, köyüne, kentine, ülkesine sahip çıkmayan korku toplumları oluşturmak istiyorsunuz. Neden bu kadar korkuyorsunuz?” sorusuna karşılık “derdinizi karakolda anlatırsınız” cevabını aldılar.
“Dilencilik, hırsızlık yapmıyoruz sadece halka müzik yapıyoruz” diyen müzisyenlere ise sokakta müzik yapmak ve zabıtaya karşı gelmekten dolayı, kabahatler kanuna göre para cezası kesti ve sokaktan attılar. Yine kabahatliler ve elbet bir bedeli olacak.
Müzik yapmak niye kabahat?
Polis ve zabıta niçin vardı?
Sokaklarda asıl bizim güvenliğimizi sağlamak için var olan polis, güvensizlik ve korku yaratmak için mi var?
Hayatın kalbi sokaklardır. Sokağa sanat ekersek geleceğin iyiye gitmesine katkıda bulunabiliriz. Sokağa sanat ekersek sevgi biçeriz.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum