Reklam
Reklam
Güray Ünlü

Güray Ünlü

Güzellik önemlidir!

28 Mayıs 2020 - 00:01

Güzellik önemlidir... Dünyada her şey ve herkes, her konuda, 'kendince güzel ve iyiyi' bulma yönünde bir gayret içindedir.

 

Kadın için de güzellik önemlidir, çünkü kişinin bedenini güzel  hissetmesi benlik gelişimi açısından önemlidir. Nasıl göründüğümüze dair oluşan fikir, biraz karışık yollardan gelir... Duygu, deneyim, kendimizin ve toplumun kültürel özellikleri ve beklentilerine göre şekillenir.

 

Kabul edilen güzellik standartlarına yakın değilsek benlik değerlendirmemiz düşük olabilir. Vücudunu beğenmeyen kişilerde depresyon olasılığı daha çok. Ama bu arada, depresyona girince de vücudu kötü algılama başlıyor. Yani yumurta tavuk, tavuk yumurta hikayesi... Bu durum yaşla beraber farklılık gösteriyor. Genç yaşlarda bedenimizdeki problemler depresyona neden olurken, yaş ilerledikçe depresyonda olma hali vücut algımızı bozar oluyor. Yani biz yetişkinlerde, sıkıntılı ruh haline sahip oldukça bedenimiz  konusundaki beğenimiz düşüyor.

 

Beden algımız, beğenimiz yükseldikçe neler oluyor peki? Kadın gebe kaldığında eğer beden algısı iyiyse, kadının gebeliğe dair kendine güveni daha yüksek olabiliyor. Hatta bu gebelerde cinsel hayatın devamlılığı bile daha mümkün olabiliyor. Cinsel hayatın iyiliği için de bedeni iyi hissetme gerekiyor.

Yine kadın kendini bedenen kötü hissettikçe, meme muayenesi  ve jinekolojik muayene gibi mahremlik içeren muayenelerden de kaçıyor. İlginç bir araştırma var: Benlik saygısı, beden algısı ve umut düzeyi yüksek kadınların, rahim ağzı kanseri taramalarına daha çok gittiği ve böylece erken tanının daha çabuk konabildiği gözlenmiş..

 

Vücudumuzu nasıl algıladığımız dinamik  yani değişkendir, hayat boyu değişir, çeşitli durumlara bağlıdır.

 

Yaşadığımız yaş dönemiyle beraber değişebilir örneğin... Ergenlikteki algı farklıyken, gebelik ve menopozdaki algı farklı olabilir. Ergenlikte sivilceli, koca burunlu olduğumuzu düşünürken, gebelikte şiş, hantal, sevimsiz, menopozda kırışmış, cazibesini yitirmiş, güçsüz algılayabiliriz. Beraberinde de güven duygusu ve benlik saygısını içten içe yıpratırız.

 

Yaşanan hastalıklar da vücut algımızı değiştiriyor elbet... Bütünlük ve güzellik algımızda memeler çok önemli. Bu yüzden meme kanseri geçiren kadınlarda yapılan psikososyal çalışmalar da çok fazla.. Meme protezi yapılsa bile kadının bütünlük algısı üzerine etkisi az olmakta.

 

Sosyal durum da beden algısını değiştirebiliyor. Bir çalışmada gebelerdeki vücut algısının, gebenin ekonomik durumuna göre değiştiği görülmüş. Ne kötü ki, fakirleştikçe bedene dair güzel hislerimiz azalıyormuş. ‘Eşiyle  ilişkisini kötü’ olarak gören kişilerin de beden algısının düşük olduğu, bedenlerini beğenmedikleri tespit edilmiş.

 

Vücut algısında geçmiş aile yaşantısı da çok önemli. Anne ile ilişkisi iyi olan çocuklar vücutlarını beğeniyorlar. Babasıyla ilişkisi iyi olan çocuklar da ona keza... Ama anne babası ayrılmış olan çocuklarda, yetişkinliklerinde vücut algısının ve benlik saygısının daha az olduğu görülmüş. Çocukluk yaşlarında alınan güven hissi, yetişkinlikteki iyi algılama düzeyimizi etkiliyor.

 

Cinsiyete göre de beden memnuniyeti değişiyor. Erkeklere göre vücudumuza güvenimiz daha düşük. Onlar vücutlarını beğenirken ya da önemsemezken, bizlerin kendimizi kötü hissettiği zaman çok. Ayrıca erkeklerin yaşam doyumları kadınlara göre daha yüksek, hayattan daha çok zevk alıyorlar, kadınlarınsa daha düşük. Yaşamdan aldığımız doyum arttıkça vücudumuzu daha güzel algılıyoruz. Kısaca; hayattan zevk aldıkça güzelleşiyoruz...

 

'Kendini iyi hissetme hali',  'wellness' önemlidir. Çünkü karşılıklı olarak  tatmin olunan ilişkiler, üreticiliği, yaratıcılığı arttırır, yaşamdan  doyum alma yolunda gereklidir. Toplum sağlığı için de bu anlamda ‘iyi hissetme’ çok önemlidir.

 

Eee benim hiç güzel yanım yok! demeyin şimdi.. Olanı keşfetme, güvenimizi arttırma, benlik saygımızı yükseltme zamanı.. Hadi şimdi ayna karşısına, iddia ediyorum ki, muhakkak güzel bir yanınız vardır. Gözünüz, dudağınız, dişiniz, çeneniz, gözünüzdeki ışıltı güzeldir... Olmadı mı, memeniz, gıdınız, göbeğiniz, kalçanızın üzerindeki gamze ya da duruşunuz güzeldir. Hiç mi şans yok, belki de sesiniz, fikriniz, gönlünüz güzeldir…

 

Daha güzelleştiğimiz günlere...

 

Saygılarımla...

YORUMLAR

  • 0 Yorum