Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Halil Demir

Halil Demir

TEBRİKLER GENÇ ZİRAAT MÜHENDİSİ KARDEŞİM

06 Mayıs 2021 - 12:19


 
Salih Özgünsür gazeteci büyüğümüz Erkin Özgünsür’ün oğlu. Kendisi Elmalılı. Tebrik etmemin sebebi ne babası, ne de Elmalılı olması. Bir tarımcı olarak tarım gönüllüsü birisini tebrik etmek istiyorum.
Salih’in üniversite tercihleri döneminde Erkin Bey ile ara ara sohbetlerimiz olmuştu. Ziraat Fakültesi’nin hangi bölümleri tercih edilebilir? Hangi bölümden mezun olunursa daha kolay iş imkanı bulunabilir? Bunlara benzer soruları değerlendirmiştik.
Salih, süreç içerisinde Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’ne yerleşti. Aradan 4 yıl geçti ve başarılı bir Ziraat Mühendisi olarak aramıza katıldı. 
Mezun olur olmaz da önceden planlamasını yaptığından hep kendi işini yapmak peşinde koştu. Acaba nasıl bir yatırım yapabilirim sorularına cevap bulmanın peşindeydi. 
Bir gün beni aradı ve topraksız çilek yetiştiriciliği yapmak istediğini söyledi. Ve kiminle görüşebileceğini sordu. Belli ki kendi işini hangi alanda kuracağına karar vermiş gibiydi. 
Kararı kesin ve netti. Elmalı’da topraksız çilek üretimi yapacaktı. 
Kendisi zaten uzun bir araştırma sürecine girmişti. Araştırmaları neticesinde epey bilgi sahibi olmuştu. İşin uzmanlarıyla görüştü. Riskleri, pazar durumunu, işini büyütmek için neler yapması gerektiğini analiz etti. 
Yatırım çalışmalarına başladıktan sonra kredi bulma arayışlarına girişti. Bu süreç içerisinde bazı zorluklar yaşadığını biliyoruz. Gereksiz gördüğü prosedürler, kredi sürecinde talep edilen yüksek masraf yükleriyle ilgili zaman zaman serzenişlerini takip ettik. 
Bu arada genç meslektaşlarımıza ve diğer tarım sektörüne yatırım yapacaklara destekçi olmak babında, hem prosedür hem de masraflar anlamında devlet yetkililerimizin yardımcı olmasını rica ediyoruz. 
Acaba başarılı olabilecek miydi? Girmiş olduğu bu yolda cesareti kırılacak mıydı? Çünkü milyarlarca lira yatırım yapacak ve nihayetinde üretim yapacaktı.
Evet, Salih Özgünsür başarılı oldu. Süreci iyi yöneterek topraksız çilek üretimine başladı. Bitkileri sera içerisinde büyümeye devam ediyor. 
Ziraat Mühendisi olarak tarım sektöründe kaldığından dolayı kutluyorum. 
Cesaret gösterip kendi yatırımı ile üretimi tercih ettiği için tebrik ediyorum.
Yatırım yeri olarak Elmalı’yı seçmesinden dolayı da ayrıca kutlamak gerekiyor. Şuan için İlçe’nin ilk ve tek topraksız çilek serasına sahip. Bu yatırım yayla seracılığının hızla geliştiği Elmalı’da farklı bakış açıları geliştireceğine inanıyorum. Kendisine başarılar diliyorum.
Ziraat Mühendisi gençlerimizi cesaretlendirmemiz ve onları desteklememiz gerekiyor. Çünkü tarım Türkiye’nin geleceğidir…

YORUMLAR

  • 0 Yorum