Reklam
Reklam
İbrahim Güllü

İbrahim Güllü

İnsanın Öğrenmesi Gereken İlk Dil Tatlı Dildir

11 Eylül 2019 - 00:01

 
Ne kadar da çok muhtaç imişiz tatlı dile. Hiç olmadığı kadar eksikliğini hissediyoruz tatlı dilin. Sen ne tatlı şeymişsin meğerse.
 
Tatlı dilin, güler yüzün açamayacağı kapı var mıdır ki şu dünyada?
 
Aramızdan unutulmaz izler bırakarak ayrılan rahmetli Barış Manço’nun“insanın öğrenmesi gereken ilk dil tatlı dildir” sözü ne kadar anlamlı ve yerinde bir sözdür. Tarih Barış Manço’yu unutmayacağı gibi bu sözü de unutmayacaktır.
 

 
İnsan bu sözün sihrini ve güzelliğini gördüğü ve yaşadığı zaman hayat bir başka güzel ve yaşanır, dünya daha bir güzel, hayat yaşama sevinci ile dolu olacaktır.
 
Bu sözün güzelliğine gönül vermiş müstesna insanlar her yerde tatlı dilin bayraktarlığını yapacak, insanlar arasında sevgi tohumlarını ekecekler ve dünyayı daha da yaşanır hale getireceklerdir. Tatlı dilli insanlar, dünyanın barış ve huzurunun kaynağını her yere ulaştırmaya çalışacaklardır.
 
Bir de madalyonun öteki yüzünde dili acı, ağzıyla nefret tohumları eken, kutuplaştırıcı, ötekileştirici hoyrat ruhlu insanların kurmak istediği yaşanmaz bir dünya var.
 
Bu nefret saçan kötü dilli insanların karşısında tatlı dilli insanların işleri çok ama çok zor. Yıkmak, bozmak, tahrip etmek kolaydır. Yapmak, yaşatmak, kurmak zordur.
 
Makro plandaki tatlı-acı dil savaşının ötesinde belki de bireysel anlamda en önemli husus yüze vuran ifadedir. Hiç ama hiç dikkat ettiniz mi? Tatlı dilli insanların yüzlerinin ne kadar parlak ve hatlarının yumuşak, psikolojilerinin iyi olduğuna.
Nefret ve kaba dile sahip insanların yüzlerinin ise kararmış ve hatlarının sert ve sinirlerinin patlamış, psikolojilerinin bozuk ve gergin olduklarına. Dikkat edin göreceksiniz.
 
Bedeninizin, ruhunuzun, psikolojinizin düzgün olmasını, yaşama sevinci ile dolu olmayı istiyorsanız kendinize iyi davranın ve tatlı dilli olun.
 
Tatlı dilli olun, farkı görün, hissedin ve hayatı yaşayın. 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum