Reklam
Reklam
İbrahim Güllü

İbrahim Güllü

Kart aidatı tarihe karışmalı

15 Şubat 2020 - 00:01

Yıllardır süren tüketicinin baş belası, bankaların büyük gelir kapısı olan kart aidatı artık tarihin çöplüğüne atılmalı.
 
Tüketicilerin bankalarla kart aidatı için vermiş olduğu mücadele artık tüketici lehine bitirilmelidir. Haksız olarak alınan kart aidatı parası tüketici de aldatılmış ve soyulmuş hissi uyandırmış ve büyük bir kitle tabir caizse homurdanarak ve kerhen ödemek zorunda kalmıştır.
 
İşte böyle bir ortamda kamu otoritesi tarafından ortaya atılan kanun taslağı tüketicinin çilesini bitirebilir.
 
Bu kanun taslağına göre bunca zaman tüketici odaklı hareket etmeyen BDDK’yı devre dışı bırakarak TCMB’ye bir takım yetkilerin devrediliyor olması tüketici için bir umut ışığı olmuştur. 
 
Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi; “Finans kurumlarının kredi, mevduat, dış ticaret, transfer, nakit yönetimi, kredi kartı gibi tüm faaliyetlerinden aldıkları ücretler ile komisyonları tespit yetkisi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) alınıp Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) verilmesini” öngörmekte.
 
Bankacılık Kanununun tüketicinin ihtiyaçlarını karşılamadığı daha doğru bir ifade ile tüketici odaklı olmadığını söylemek mümkün. Faiz dışı komisyon ve ücret gelir kalemlerinin ortadan kaldırılması gerekir.
 
Tüketici lehine düzenleme yapılacak denilerek yürürlüğe konulan 3 Ekim 2014 tarihli yönetmelik ile 20 kalem faiz dışı ücrete yer verildi. Tüketicilerden alınabilecek ücretlere kredi kartı aidatı da eklendi. Bu uygulama sorunlara, zaman zaman da kart aidatı legalleşti yorumlarına neden oldu.
Yönetmelik, tüketicilere öncelikle aidatsız kart sunulmasını zorunlu kılıyordu. Ancak bu zorunluluk bankalarca görmezden gelindi ve tüketicinin de bilgisizliğinden de yararlanılarak aidatlı kartlar tüketiciye tek seçenek olarak sunuldu. Tüketici aidatsız kart hakkı olduğundan dahi haberi olmadı. 
 
Şimdi ise kart aidatının tarih olması yönünde bir ümit ışığı belirdi.
 
Tarihte hiç yer almaması gereken kart aidatı diye adlandırılan ve tüketiciyi soyan bu uygulamanın tarihin çöplüğünde yerini alması geldi de geçti bile.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum