Reklam
Reklam
Levent Küçükçolak

Levent Küçükçolak

Futbol lobisi

04 Aralık 2020 - 00:01


 

İngiltere futbolun beşiği. Dünyanın en eski profesyonel futbol kulübüne, en eski federasyona ve en eski futbol ligine sahip. Futbol tutkunlarının bayılarak izlediği ve en çok tercih ettiği İngiltere Premier Ligi dünyanın en popüler ve zengin liglerinden biri olarak görülüyor. Doğal olarak bu ülkenin stadyumları da tarihi ve güzellik bakımından dünyaca ün kazanmış mekânlar arasındadır. Ne olursa olsun futbolda en son söz Almanya’nındır. İngiliz efsane futbolcu Garry Lineker, “Futbol basit bir oyundur. 22 kişi 90 dakika bir topu kovalar ve sonunda hep Almanlar kazanır” demişti. Çok haklı idi. En iyi futbol topunu, en iyi kramponu, en iyi futbol formalarını, en modern statları, disiplini ve çalışmayı hiç yılmadan, bıkmadan hep Almanlar yaptı. En önemlisi spor yöneticiliğinin siyasi ve ticari kaygı taşımaması. Almanlar’da daha duymadık ki Dortmund yöneticinin ve ailesinin milletvekili veya belediye başkanlığı seçime girdiğini veya siyasi bir yakınlığını. Futbol ve spor Almanya’da siyasetten de ticaretten de üstündür. Lobiniz güçlü olsun isterseniz öncelikle spor bilginiz ve gönül esasınız güçlü olacak, ticari ve siyasi kaygı asla olmayacak.
Antalya ve Antalyaspor konu futbol lobisi olunca ne kadar şanslı, Türkiye’de bir kulübe başkan olabilecek en iyi başkana sahip. Ali Şafak Öztürk ne siyasi ne ticari kaygısı olan gönül esası ile bu işi yapan biri. Bilgi ve birikim konusunu bilmiyorum ancak vizyonu ve kültürü üst düzeyde olduğu çok net. Tek başına bu işler olmayacaktır. Güçlü bir lobi için güçlü bir Antalyaspor için yanına yepyeni kişiler ve yöneticiler bulmak zorundadır. Antalya bu konuda çok şanslı bir şehir, eski futbolcularımız, birçok futbol adamımız var, bunlardan yararlanmak mümkün. Eski bir üst düzey hakem kulüpte yer alırsa hakem dersleri, maçımızı yönetecek hakemin kararları ve psikolojisi hakkında maç öncesi futbolculara ve teknik ekibe bilgi aktarımı daha bilimsel duruma gelecektir.
Yeni gönül esaslı çalışacak kendini bu işe verecek bir yönetici, önce yerel basın sonra ulusal basın ile Antalyaspor’un anbean bilgilerini paylaşabilmeli. Hatta uluslararası basını da Antalya’ya getirebilmelidir.
Turizmden evrensel bir yönetici ne güzel yakışır Antalyaspor’a. En önemli görev Turizm Turnuvası İspanya’dan Valencia, Granada, Mallorca, İtalya’dan Fiorentina, Udinese, Fransa’dan Nice, Marsilya gibi takımları davet ederek Antalya ve Antalyaspor’un marka değeri güçlenir. Buna benzer uluslararası birçok turnuva Antalyaspor adına yapılabilir.
2021 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yer alacak Türkiye Milli Takımı’na oyuncu vermek Antalyaspor’u güçlendirecektir. En yakın aday Veysel Sarı. Umarım Veysel Sarı gibi diğer oyuncularımız da bu başarıyı gösterecektir. Veysel Sarı’nın iyi futbol oynadığını biz görüyoruz, bunu medyaya ilgili organlara işleyecek gösterecek yöneticilere ihtiyaç vardır.
Lobin olsun istiyorsan el birliği ve ülkü birliği ile başkanın önderliğinde, medya, federasyon, hakem, diğer takım ilişkileri siyasi ve ticari kaygılar olmaksızın gönül esası ile çözülecektir.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ahmet Faik Küçükçolak
    1 ay önce
    İngiliz takımlarını ve statlarını ayrıca Alman futbol takımlarını aydınlatıcı yazını büyük bir keyifle okudum. Antalya şehri turizmin merkezi olmasından dolayı önerdiğin futbol turnuvalarının yapıla bilmesi için girişimlerinizin sonuç vermesini canı gönülden istemekteyim. Arzularınız inşallah gerçekleşir.