Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Levent Küçükçolak

Levent Küçükçolak

Hentbol güzeldir

08 Ocak 2021 - 00:01
 
Geçmişini bilmek, önemsemek, sahiplenmekle geleceği kurgulamak kurumsal bir yapı ister. Muratpaşa antrenör bulmak için sormadık kimse bırakmamış, hatta bir yönetici erkek milli takımlar koordinatörünü bile aramış, “Ben senin işini ayarladım” diye. Komik olan teklif alan çalıştırıcı gülmüş, “Nasıl böyle bir teklif olur. Ben bu güne kadar hep erkek takımında çalıştım” diye. Meclis üyelerinin, birim müdürlerinin, milletvekillerinin bile dahil olduğu Muratpaşa Belediyespor Kadın Hentbol Takımı’na sonunda Kadir Ayar antrenör oldu. Bu kadar çok adayın ve baskının olduğu yerde Kadir Ayar’ı tebrik ederim. Kadir Ayar Artvin’den, Mart 2020’de Muratpaşa’dan 14 yıl üzerine ayrılan Birol Ünsal’ın hem öğrencisi hem yardımcısıdır. Birol Ünsal’ın çok emeği olan Kadir Ayar Muratpaşa’ya karşı çok kurumsal hatalar yapmıştır. Türkiye kupası finalinde İstanbul Haldun Alagaş Spor Salonu’nda oynanan maçta çeşitli fanatik futbol seyircilerinin Muratpaşalı sporculara tükürmelerine, sözlü ve fiili tacizlerine, yabancı madde atılmasına, koridorlarda kadın sporculara erkekler tarafından vurulmasına, dövülmesine göz yummuş ve görmezden gelmişti. En güzel hentbol salonu sayılan Süleyman Evcilmen Spor Salonu’nu süsleyen ‘HENTBOL GÜZELDİR, ÖNEMLİ OLAN HENTBOL OYNAMAKTIR’ kalıcı afişlerine karşılık ‘ÖNEMLİ OLAN ADAM OLMAKTIR’ gibi anlamsız pankartlar açılmasına göz yummuştur. 2012-2013 yılında Muratpaşa mütevazi takımına karşı dev bütçeli tanınmış sporculardan kurulu Üsküdar takımı yine Muratpaşa’nın arkasında bitirerek, son şampiyonluk maçında İstanbul Haldun AlagaşSpor Salonu’nda Muratpaşa’nın şampiyon olup kupa almasını hazmedemeyip ışıkları söndürmelerine, suların kesilmesine, oyuncuların tartaklanmasına göz yummuş, takımımızı tebrik dahi etmemiştir. Oysaki Muratpaşa olarak, Üsküdar antrenörü olan Kadir Ayar’ı her zaman ikinciliği için tebrik etmiştir. Bu arada İstanbul Haldun AlagaşSpor Salonu’nda o günden beri hentbol maçları ve antrenmanları yapılmamaktadır. Kaybeden hentbol olmuştur.
Bireysel olarak Kadir Ayar Artvinli iyi bir ailenin ferdidir. İyi bir arkadaş, eğlenceli bir dosttur. Kadın hentbolunda Türkiye’deki en entelektüel ve magazinsel kişidir. Sosyal kişiliği yüzünden Antalya’da hızlı sevilecek, hızlı eleştirilecek yapısı vardır. Muratpaşalı yönetici Sırp, Makedon menajerlerle görüşmüş bile. Neden bilinmez. Yabancı ve yaşlı takımda oynamaz ise bu görüşmeler neden? Artık Kadir Ayar var menajer ihtiyacı yok, yabancı eğer ki istenirse Kadir Ayar bu konuda bilgili ve ilgilidir. Muratpaşa’nın acil olarak sağ oyun kurucu, orta oyun kurucu alması gerekmektedir. Bu açık durumu Kadir Ayar hemen çözecektir. Muratpaşa hentbol Üsküdar gibi maddi değeri yüksek bir oyuncak değil, manevi değeri yüksektir. Kırmadan sarsmadan yine en yükseğe taşıman dileğiyle.
MuratpaşaBelediyespor Kadın Hentbol Takımı EHF Cup’da son 16 takım arasına kalmayı başardı bu sene. Daha evvel 2 defa final oynanan bu Avrupa kupasında rakip yine bir Türk takımıBordum Yalıkavak. İlk maç deplasmanda 10 Ocak 2021’de saat 13.00’da Bodrum’da. Yeni hoca farkı bu maçta belli olacaktır. Rakip oyuncuları yakından tanıması, hızlı oynayan Muratpaşa için büyük avantaj olacaktır. Şanssızlık iki Türk takımının bu turda karşılaşması. Son 16 takım içinde 7 İspanyol takımı var. İmrenmemek imkânsız. Maçın hakemleri Belarus’lu, Muratpaşa mutlak düşünmüştür Rusça bilen biri takımla gitmeli. Gözlemci tecrübeli ve çok iyi biri Kenan Gökmen.
Konyaaltı Belediyespor Kadın Hentbol Takımı güç bela Sivas deplasmanından galibiyetle dönmesi tüm ekibi mutlu etmiş. Konyaaltı yönetimsel olarak geç kalıyor. Ligin ikinci yarısı için bu işi ciddiye alarak yapılanması takıma büyük güç katacak. Ekip uyumlu çalışmasına yönetimin desteği ile daha üst sıralar Konyaaltını bekliyor. İhtiyaç olan pivot ve sağ oyun kurucu bölgesine takviye yapılmış isim verilmiyor. Takıma güç katacaktır.
Antalyaspor Erkek Hentbol Takımı bu sezon genç ve eksik kadrosuna rağmen ligde kalacak gücü var. Bu sene ara transfer yok. Ancak iyi haber gelecek sezon her şey değişecek, yüksek bütçe ve yeni yapılanma yolda.
Çok gizli bir bilgi vereceğim size.  Akdeniz üniversitesi spor akademisi kurucusu, modern hentbolu Türkiye’ye getiren, federasyon başkanlığı yapan Prof. Sedat MuratlıAntalya’da yaşamakta.  Antalya’daki tüm hentbol camiasına veriyorum bu bilgiyi, arayın sorun, dertleşin, davet edin; çok şey var öğreneceğimiz yönetici olarak, teknik adam olarak, sporcu olarak. Kaçmaz bu fırsat. Bana dediler biliyorsan sen git diye, gerek yok dedim ben her şeyi biliyorum zaten. Siz yine de ısrarla bilmediğinizi kabul edin, varsa mütevazılığınızı örnek alırsınız, devlet adamlığı nasılmış görürsünüz.
Sağlıkla ve sporla kalın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum