Reklam
Reklam
Mevlüt KÖKÜŞ

Mevlüt KÖKÜŞ

Nefes Kredisinde Fetva ile Takva Uyuşmuyor

19 Mayıs 2020 - 15:23

Covid-19 virüsü nedeni ile çalışanlara Kısa Çalışma Ödeneği, ücretsiz izne çıkarılan işçilere ücret ödenmesi, Kredi Garanti Fonu aracılığı ile işletmelere kredi imkanı tanındı. Kredi Garanti Fonu garantisi ile verilen krediler belli büyüklükte işletmelere verildi. Böyle olunca küçük işletmelere kredi kalmadı. Bu durumun farkına varan  Ticaret ve Sanayi odaları  TOBB nezdinde girişimlerde bulundular. Girişimleri sonuçsuz kalmadı. Küçük ölçekteki işletmelerin ayakta kalması için Ticaret ve Sanayi Odalarının girişimi ile TOBB ve KGF işbirliği ile NEFES kredisi anlaşması yapıldı.
 
İlk anlaşma Denizbank ile yapıldı. Anlaşma şartları kamuoyuna duyuruldu.
 
KREDİNİN KOŞULLARI
• Cirosu 3 milyon liranın altında olan üyelerimiz başvurabilecek.
• Kredi üst limiti 50 bin TL olacak.
• 2020 yılı sonuna kadar anapara ve faiz ödemesiz olacak.
• Ödemeler, 2021’de 12 ayda, aylık eşit taksitle yapılacak.
• Kredinin brüt faiz oranı yıllık %7,50 olacak.
• Vergi-SGK borcu yoktur yazısı istenmeyecek.
• 50 bin TL için 150 TL banka masrafı dışında ek masraf olmayacak.
• KGF kefaleti için mevzuat gereği %0,75 komisyon alınacak
 
Şartları Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının Web sitesinde mevcut. (http://www.atso.org.tr/detay/2/2/2/7731/nefes-kredisi-destegine-iliskin-uyelerimize-onemli-duyuru.html)
Buraya kadar her şey normal..
 
BANKA ANLAŞMAYA UYMADI
ATSO’nun duyurusuna göre 50 bin TL için 150 TL banka masrafı ve  KGF kefaleti için mevzuat gereği %0,75 komisyon dışında bir masrafı olmayacağı duyurulsa da banka ek masraflar aldı.
 
KREDİNİN MASRAFI FAZLA ÇIKTI
50 bin TL nefes kredisi için 150 TL banka masrafı yanında  375 TL KGF kefaleti komisyonu düşüldükten sonra işletmeye 49 bin 475 TL ödenmesi gerekiyordu. Banka ek olarak emeklilik ve hayat sigortası için 689,98 TL, KOBİ paket ücreti adı altında 699 TL daha kesti.  İşletmeye  48 bin 153 TL ödendi.  Örnek sadece bir işletmenin, farklı işletmelerde kesintiler değişken olabilir. 
 
FAZLA KESİLEN MASRAFLARA İTİRAZ EDİLMELİ
Masraf iadesi için öncelikle banka şubesine başvuru yapılması gerekmekte. Başvuru bir dilekçe ile yazılı olmalı. Dilekçenin alındığına dair evrak kayıt numarası alınmalı. Süresi içinde masraf iadesi yapılmıyor ise İl Ticaret Müdürlükleri bünyesinde bulunan TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE  müracaat edilmelidir.  Diğer taraftan üyeleri adına TİCARET VE SANAYİ ODALARININ  devreye girerek soruna tüm üyeleri adına çözüm getirmesi  de bir seçenektir.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum