Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Nazlıcan Şenyurt

Nazlıcan Şenyurt

Babamız ve Hocamız Doğan Cüceloğlu'na

19 Şubat 2021 - 00:00

     Sevgili okurlarım Doğan Cüceloğlu Hocamızı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşarken, yaklaşık 22 yıldır hocamla paylaşmak istediğim bir türlü fırsat bulup bir e-mail atamadığım için yaşadığım o geç kalmışlık hissini sizlerle paylaşmak istiyorum. Keşke hikayemi ona duyurabilseydim yüzünde küçük bir tebessüme vesile olabilseydim inanın ki bunu çok isterdim.
     Ben İstanbul doğumluyum ve okumayı seven bir ailede yetiştim. Özellikle annem hafta sonları psikolojiyle ilgili olan televizyon programlarını izlemeyi çok severdi. O yıllarda da Doğan Hoca Yeniden İnsan İnsana kitabını yazmıştı. Ben Doğan Hoca’yı tanıyorum, seviyorum ve biliyorum ama kitabına bakınca henüz 6 yaşında olmam nedeniyle okuma yazmam olmadığı için hiçbir şey anlamıyordum.  Ancak kitabı okuyanlarınız hatırlar, kitabın bazı sayfalarında çizimler vardı. Hiç unutmuyorum zaman zaman gizlice keşke okuyabilsem diye ağlardım. O çizimlerin ne anlama geldiğini anneme sorardım o da bana açıklardı. Tam olarak 6 yaşında insan iletişiminin önemi üzerine bir iş yapmak istediğime karar vermiştim Doğan Hoca’mın kitabıyla. Psikolog olmaya karar verdiğimde henüz okuma yazma bile bilmiyordum ancak Doğan Hoca’nın kitabındaki o büyü beni öyle etkilemişti ki hakikaten üniversite tercihleri dönemi geldiğinde tek tercihle istediğim üniversite ve bölüme girdim.  Ailem tek tercih nedeniyle endişeli bir tutumla “ya kazanamazsan” diyen gözlerle diğer üniversiteleri de alternatif olarak sunduklarında, “hayır, ben bilim insanı olacağım!” dediğimi hatırlıyorum. Daha 6 yaşında karar vermiştim. Nasıl olmazdı ki?!  Nitekim üniversite ve sonrası oldukça başarılı geçti benim için.
     Şimdi içimde kocaman bir boşluk ve biraz da kendime öfke var. Keşke bir teşekkür edebilme fırsatım olsaydı. Doğan Hoca veda ederken bile bana bir ders verdi; Asla aklımızda olan şeyleri ertelemememiz gerektiği.. İşte benim de meslek hikayem bu şekilde sevgili dostlar. Bana model olmuş bir hocamı kaybetmek içimde büyük bir boşluğa sebep oldu, çok üzüntülüyüm. Ancak Doğan Cüceloğlu’nun bir öğrencisi olarak söz veriyorum ki ben ve çalışma arkadaşlarım Doğan Hoca’dan öğrendiklerimizle, kendimizi geliştirmekten hiç vazgeçmeden psikoloji bilimine ve bu mesleğe sahip çıkacağız. Doğan Cüceloğlu Hocam’a Allah’tan rahmet ve bütün sevenlerine sabırlar diliyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum