Reklam
Reklam
Nazlıcan Şenyurt

Nazlıcan Şenyurt

Boşanmak da doğal

12 Haziran 2020 - 00:01

     Günümüzde zorlaşan yaşam koşullarının da etkisiyle evliliklerde yaşanan sorunlarda artış görülmektedir. Ekonomik problemler, iş stresi, gelecek kaygısı gibi sayısız sorun pandemi ile beraber artış gösterdi. Evlilikler de bu durumdan nasibini almış görünüyor ki yapılan çalışmalarda son aylarda boşanmaların arttığı gözlemlendi. 
     Evliliği sürdürmek zordur ancak boşanmak da bir o kadar zor ve anlaşmazlıklarla dolu bir süreçtir çünkü evlilikte yanlış giden her şey boşanırken de yanlış gider.
     Evlilik her iki partnerin hem olgunluk hem de iletişim becerilerine dayanır. Eş seçimi önemlidir ancak beraberliği sürdürebilmek de aynı şekilde. Evlilik ortaklığını sonlandırmak da bir uzvunuzu kaybetmiş gibi hayatınızı derinden etkiler ve duygusal olarak da aynı derecede acı verici olabilir. Aynı zamanda, zor bir evlilik sırasında oluşmuş olabilecek bazı alışkanlıklar boşanma sürecini daha da zorlaştırıcı hale getirebilir.  Boşanma sürecinizi etkileyen bazı faktörler;

  • Diğer aile üyelerinden aldığınız destek,
  • Hayatınızda yürüttüğünüz diğer olumlu aktiviteler,
  • Ayrılma sürecinde olduğunuz eşiniz ve kendinizin işbirlikçi tutumu.
     Konu boşanmaya geldiğinde herkes kötü hisseder. Ancak bunu bir son değil de yeni hayatınızın başlangıcı olarak gördüğünüzde daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. Yeni yaşamınızdaki avantajlara odaklanmak daha olumlu duygular üretimine katkıda bulunur.
     Hepimizin bize kim olduğumuzu hatırlattığı bazı deneyimleri oluyor. Boşanmak bekarlığın yalnızlığını geri getirebilir, ancak birçok durumda özgürlüğü de geri getirir. Bu özgürlük ilk başta zorlayıcı olsa da uzun dönemde canlandırıcı olabilir. Hayatta olan bazı aksaklıkların olumlu sonuçlar doğurduğunu sizler de deneyimlemişsinizdir. İşinizden ayrılıp daha iyi bir şirkette çalıştığınız günleri anımsayın.
     Kendi güçlü yönlerinize odaklanın. Aynı şey eski eşiniz için de geçerli. İyi bir ilişkiye sahip olamamış ya da iyi bir ilişkiyi sürdürememiş oalbilirsiniz ancak bu partnerinizin kötü bir insan olduğu anlamına gelmez. Partnerinizi hala sevebilir ancak onunla hayatlarınızı ayırmayı seçmiş olabilirsiniz. Aynı şekilde partnerinize karşı sınırlarınızı belirlemek sizi kötü birisi yapmaz.
     Kimse mükemmel olamaz ancak olabildiğince olumlu detaylara odaklanmak hem eski eşinizle sağlıklı ayrılmanızı sağlayacak hem de bu süreci daha pozitif duygu ve düşüncelerle geçirmenize katkıda bulunacak. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum