Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Nazlıcan Şenyurt

Nazlıcan Şenyurt

Güçlü ilişkiler    

29 Ocak 2021 - 00:00

     Güçlü ilişkiler, fiziksel, duygusal ve özenli olmak gibi farklı gereksinimleri barındırır. Sağlıklı ilişkileri sürdürmek için belirli özelliklerin önemli olduğu birçok çalışma tarafından gösterilmiştir. Örneğin, her birey partnerinin kendilerine zaman ve ilgi göstermeye istekli olduğundan emin olma ihtiyacına sahiptir. Her ikisi de ortaya çıkacak zorlukları ele almaya ve bunlara uyum sağlamaya kararlı olmalıdır. 

     Sağlıklı bir ilişki içinde olmak, kişisel gelişiminize veya olabileceğinizin en iyisi olmaya çabalama eğilimine yol açmalıdır. Araştırmalar partner desteğiyle insanların stresten veya travmadan daha iyi kurtulduklarını, hayata daha çok değer verdiklerini ve yeni şeylere daha açık olduklarını gösteriyor. Ancak başarılı ilişkilerde partnerler birbirlerini yalnızca bireysel hayalleri doğrultusunda motive etmezler, aynı takımda olma duygusunu güçlendiren destekleyici adımlar atarlar. Bu bağlantı bireylere hayallerinin peşinden gitmeleri ve aksaklıklarla karşılaştıklarında hızla geri dönmeleri için sağlam bir güvenli alan sağlar. 

     Hem rahat hem de açık olmayı içeren duygusal olarak güvende hissetmek gerçek yakınlığın temel bir bileşenidir. Bir partner eleştiriye veya küçümsemeye boyun eğdiğinde ve diğerine savunucu bir tepki gösterdiğinde, diğerinin kendini savunma mekanizmalarını tetikleyerek ve güvenlerini yitirerek yakınlığı aşındırabilir. Çiftlerin ilişki sağlığını korumak için birbirleriyle olumsuz etkileşimlerden çok daha fazla olumlu etkileşime ihtiyaç duyduklarını göstermesinin bir nedeni budur. 

      Bir ilişkiyi sürdürmek, bazı temel saygı ölçütleri gerektirir. Bir eşin dikkatini, sevgisini, dürüstlüğünü, ayrıca çatışmayı ele alma ve çözme istekliliğini göstermesi önemlidir. Bu olguların uzun süre yokluğu, bir ilişkinin geleceğini tehlikeye atabilir ve bu nedenle biz psikologlar partnerler bir endişeye kapıldıklarında onları ele almaya davet ederiz. Sevgili okurlarım eğer ilişkinizi güçlendirmek istiyorsanız öncelikle iki tarafın da buna gönüllü olduğundan emin olun ve bu konuda açık olmaya gayret edin. Birbirinize ihtiyaçlarınızı açıkça ifade etmeniz ve ortak kararlar alarak ilerlemeniz olabilecek çatışmaların üstesinden kolayca gelebilmenizi sağlayacaktır. Sevgiyle kalın.  

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum