Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Nazlıcan Şenyurt

Nazlıcan Şenyurt

Kendine bir de uzaktan bak

11 Aralık 2020 - 00:00

     Keşke duygularımı kontrol edebilsem, daha az stresli birisi haline dönüşebilsem diyor musunuz? O zaman sizlerle bu hafta paylaşacağım bu tekniği denemenizi öneririm.
     Hoşlanmadığınız bir durumla karşı karşıya geldiğinizde ve ne yapacağınızı bilmediğiniz bir çıkmaza girdiğinizde olayın içerisinden çıkıp kendinizi bir başkasıymış gibi değerlendirmeye çalışın. "Ben şu anda ne düşünüyorum?" yerine, "Nazlı şu anda ne düşünüyor?" gibi sorular sorun. Böylelikle farklı bir perspektiften kendinizi değerlendirme fırsatı bulacaksınız.
     Oldukça kolay gibi görünen bu teknik, duygularımız çok yoğun olduğu dönemlerde kuallanması zor bir hale gelebilir. Ancak burada yapmanız gereken şu; siz olgun bir bilgesiniz ve olgun bir bilge şu anda Nazlı'yı nasıl gözlemlerdi şeklinde düşünmektir. Olgun bir bilgenin gözünde Nazlı şu anda ne hissediyor, bu hisler mantığa uygun mu ve Nazlı bu konuda ne yapmalı?
     İlişkinizde kıskançlık tartışmaları yaşıyorsanız kendinizden bir an için çıkın ve yukarıda bahsettiğim olgun bilge kişi olun. Bu bilge son derece kendisine ve karşısındakine güvenen bir karakter olsun. Olgun bilge sizi nasıl değerlendirdi? Ne yapmanızı önerirdi? Partnerine güvenen bir kişi şu anda nasıl davranırdı gibi sorular sorun. Duygularınız ne kadar yoğun olursa olsun kontrolü sizin elinizde.
     Her zaman bilim insanları iletişimin öfke anından 24 saat sonra daha sağlıklı olduğunu söyleriz. Bunun sebebi yalnızca zaman aralığı değildir. Bu zaman zarfında insanlar kendi duygularına mesafe koymaya programlanmıştır. Olaydan ve durumdan uzaklaştıkları için daha mantıklı değerlendirme yapabilirler. Aslında buradaki mesele zaman değil sadece mesafedir.
     İlk zamanlar böyle bir alışkanlığı hayatınıza dahil etmek güç gelebilir. Yeniden tamamen farklı bir düşünce yapısı aşılamak hiç de kolay değil. Ancak zaman sonra eforsuz otomatik olarak bu şekilde düşüneceksiniz ve bir bakmışsınız ki bilge kişi siz olmuşsunuz. Anlattıklarım uygulaması zor veya gereksiz gelebilir ama hayatta uğruna çabaladığınız şeyleri bir düşünün ve ben size diyorum ki hiçbiri birinci sırayı haketmiyor. Size lazım olan tek şey "daha iyi bir siz"siniz. Kendiniz için çabalamaktan, kendinize zaman ayırmaktan çekinmeyin. Kendinizi sevin ve ona çok değer verin.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum