Reklam
Reklam
Nazlıcan Şenyurt

Nazlıcan Şenyurt

 Özgüven

07 Şubat 2020 - 00:01

    Özgüven en kısa tabirle kendinizi ne kadar değerli gördüğünüzdür. Başarı, sağlıklı ilişkiler ve memnuniyet ile ilişkilidir ve genellikle yaşamda oldukça olumlu bir faktördür.  Kendinizi sürekli eleştiriyor, yargılıyor  ve yalnızca olumsuz yönlerinize takılıp kalıyorsanız özgüven eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Özgüven eksikliğinde depresyon belirtilerinde artma, motivasyon eksikliği, potansiyelin altında başarı görülebilmektedir.
     Öte yandan, çok fazla özgüven de öz sevgi eksikliğini altında barındırmaktadır. Bireylerin benmerkezci, kibirli ve manipülatif bir şekilde davranabileceği klinik narsisizmin bir işareti olabilir. Ayrıca yüksek düzeyde rahatsız edici bir hak duygusu ve başarısızlıklardan öğrenememe ile sonuçlanabilir.
     Benlik saygısı, akademik ve mesleki başarıdan, ilişkiler ve zihinsel sağlığa kadar hayatı sayısız şekilde etkileyebilir. Ancak benlik saygısı değişmez bir özellik değildir; kişisel ve profesyonel başarılar veya aksilikler, öz-değer duygularındaki dalgalanmaları artırabilir. Kişilerin özgüvenleri hayat deneyimleriyle şekillenir. Bu hafta sizlere kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olacak ve özgüveninizi artırmanıza yardım edecek bazı önerilerde bulunacağım.
 
1. Geçmişteki önemli olayları tanımlayın
     Geçmişinizi kabul etmek çok önemlidir. Bu olaylar bugün kim olduğunuzu etkilemiş olabilir, ancak geleceğinizi şekillendirmek zorunda değildirler. Olumlu ve olumsuz sizin hayatınızda önemli rol oynamış olayları düşünün.
     Mücadeleleriniz başladığında hayatınızdaki noktaları belirleyin. O zaman hayatında neler oluyordu? Etkileyenler kimlerdi? Etrafınızdaki insanlardan hangi mesajları, etiketleri veya geri bildirimleri alıyorsunuz? Bu noktada hangi olumsuz inançlar yerleşti?
 
2. Fırsat yaratmak için başarısızlığı kullanın
     “Başarısızlık” gelecekte nasıl daha iyi yapılacağını öğrenmek için ideal bir fırsattır. Bağımlılık yapan davranışların üstesinden gelen insanlar, aksiliklerin üstesinden gelip gerçekleriyle yüzleşmek için ellerinden gelen her şeyi öğrenenlerdir.
 
3. Güçlü ve zayıf yönlerinizi değerlendirin
     Kim olduğunuz hakkında kendinize karşı dürüst olun. Kişilik özellikleriniz, kendine özgü özellikleriniz ve nitelikleriniz. Hepimizin güçlü ve zayıf yanları var, bu sadece eksikliklerin farkında olmak ve güçlü yönlere ışık tutmaktır. Zayıf yönlerinizi görmezden gelerek onları yok edemezsiniz.
     Obsesif kompulsif belirtiler gösteren biri ile arkadaşlık etmek son derece stresli olabilir, ancak aynı zamanda bu kişiler oldukça organize yaşarlar ve doğum gününüze zamanında ulaşan sadece onlar olabilir. Yaşamınıza ekledikleri olumlu yönlerden bazılarına bakarak sorunlarınızı yeniden şekillendirmeye başladığınızda, perspektifiniz son derece değişir.
     Akıl sağlığı etiketiniz olsun ya da olmasın, hayatın bazı yönlerini her zaman zor bulacaksınız. Tüm etiketleri atmanıza gerek yoktur, ancak kim olduğunuz ile rahat olmanız gerekir. Herkese iyi bir hafta diliyorum. Sevgiyle kalın.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum