Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Nazlıcan Şenyurt

Nazlıcan Şenyurt

Pasif-agresif kişilik

04 Aralık 2020 - 00:00

   Sevgili okurlarım bu hafta sizlere sıkça duyduğunuz bir konu hakkında yazacağım; pasif-agresif davranışlar. Günlük hayatta çok karşılaştığımız ancak belirlenmesi oldukça güç olan bu davranış bozukluğu sadece iş hayatımızda değil diğer bütün alanlarda hayatımızı sabote edebilir.
     Pasif agresyon, öfke, kızgınlık gibi duyguları doğrudan ifade etmek yerine dolaylı olarak karşı tarafa aktarma yöntemidir. Pasif-agresif davranışı tespit etmek zor olsa da, uzmanlar endişeleri açıkça ve doğrudan tartışmayı reddetme, sorumluluktan kaçınma ve kasıtlı olarak verimsiz olmayı içeren en yaygın işaretler üzerinde hemfikirdir. Birçoğumuz hayatımızın bir döneminde işleri zorlaştıran bir meslektaşla çalışmak zorunda kalmıştır. Sorumluluk almak istemeyen ve sürekli başkalarını suçlamaya meyilli o iş arkadaşınızı hatırlayın.
       Araştırmalar ilişkide anlayışın ve kabul edilişin pasif agresif tutumu azalttığını göstermiştir. Çünkü bu kişiler kendilerini ifade etme konusunda sorun yaşarlar. Bunun asıl sebebi yetersizlik duygusudur. Böyle bir kişiden açıklama beklemek ya da doğrudan yüzleşmek, zaten kendisini ifade etme konusunda zorluk çeken birisini daha çok kaygılı hale getirir. Unutmayın ki pasif agresif davranışlar gösteren bir kimse derin bir mutsuzluk halindedir. Sinirlenmek ve söylenmek bu kişileri sadece daha çok savunmaya geçirir ve pasif agresif davranışların artmasına neden olur.
     Pasif agresyon genellikle kişinin farkında olabileceği veya olmayabileceği temelde yatan öfke, üzüntü veya güvensizlikten kaynaklanır. Pasif-agresif davranış, bu duyguların bir ifadesi veya bir ilişkide kontrolü ele geçirme girişimi olabilir.
     Daha iyi bir iletişim birinin pasif-agresif davranışını değiştirmeye yardımcı olabilir. Sağlıklı olmayan davranışı belirledikten sonra, ona odaklanmayı bırakın. Bunun yerine, pasif-agresif kişinin muhtemelen inkar edecekleri iç öfkesini onaylayın. Kişinin pozitif alanlarına iltifatlarda bulunun ve görmek istediğiniz davranış değişikliğini güçlendirin. Pasif-agresif kişinin bakış açısına değer verdiğinizi göstermek, bu şekilde altta yatan bir güvensizlik duygusunu ele alıyorsanız yardımcı olabilir. Ancak haksız suçlamalar için özür dilememelisiniz. Pasif-agresif davranışlara tepki verirken kendi duygularınızı yönetmek çok önemlidir. Cevap vermeden önce birkaç derin nefes alın veya kendinizi durumdan geçici olarak uzaklaştırın. Kişinin endişelerini doğrudan ele almaya çalışın. Net sınırlar belirleyin ve gerekirse pasif-agresif kişiyle geçirdiğiniz zamanı sınırlayın. Unutmayın ki kendi fiziksel ve ruhsal sağlığınız her şeyden önemlidir. Sevgiyle kalın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum