Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Nazlıcan Şenyurt

Nazlıcan Şenyurt

Somatizasyon ve Ağrı Bozukluğu

26 Şubat 2021 - 00:00

     Fiziksel birçok yakınmanız var ancak bu yakınmalar tıbbi bir nedenle açıklanamıyorsa bu gibi durumlar “ağrı bozukluğu”nu akla getirmektedir. Kişiler şikayetleri nedeniyle hekime başvururla, birçok fiziksel muayene ve laboratuvar çalışması sonucunda biyolojik bir nedene bağlanamayan ağrılar ağrı bozukluğu olarak değerlendirilir.
     Ancak bir ağrının “ağrı bozukluğu” tanısı alabilmesi için kişinin günlük yaşamını etkileyecek şiddette olması gereklidir. İş yaşamını ya da günlük aktiviteleriniz bu yakınmalar nedeniyle sekteye uğramaya başladığında ağrı bozukluğundan söz etmek mümkündür.
     Somatik semptom bozukluğunun oluşumuna katkıda bulunabilecek birçok faktör vardır. Bastırılmış duygular, stres ya da travmatik bir olay semptomların gelişmesinde öncülük edebilir. Ailede somatik semptom bozukluğu öyküsü olanlarda ve kadın populasyonunda somatizasyonu daha çok gözlemlemekteyiz.
     Yapılan çalışmalarda toplumun %80 inin bir ay içerisinde bir yada birden fazla nedende hekime başvurduğunu görülmektedir. Bu hastaların %31inin belirtileri tıbben açıklanamayan belirtiler olduğu tespit edilmiştir. Biyolojik bir nedenle açıklanamayan yakınmalara sahip bireyler genellikle sağlıklarından oldukça endişe duyarlar çünkü semptomlarına neyin sebep olduğunu bilmezler. Bu ağrılar genellikle yaşanılan travmatik olay ve stresle bağlantılıdır. Fakat her zaman ağrı olarak da karşımıza çıkmak zorunda değildirler. Bu semptomlar karıncalanma , mide bulantısı,kronik yorgunluk, fibromyalji, irritabl barsak sendromu, güçsüzlük, titreme şeklinde de gözlemlenebilir. Bu noktada somatizasyondan bahsederiz. Somatizasyon, rahatsız edici duyguların, daha tahammül edilebilir fiziksel semptomlara dönüştürülmesidir. Hatta belirli bir kas grubundaki motor fonksiyon kaybını içerebilir. Hasta bir uzvun felci veya vücudun tüm bir tarafında felç ile gelebilir. Bu kişiler için unutulmaması gereken bir nokta ise belirtilerin bilinç dışı makanizmalardan dolayı ortaya çıktığı ve gerçekten hasta tarafından deneyimlendiğidir. Yani burada duygusal disforiyi bedensel olarak ifadeden bahsediyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum