Reklam
Reklam
Nazlıcan Şenyurt

Nazlıcan Şenyurt

Sosyal Medya ve Benlik Değeri

03 Ocak 2020 - 00:01

     İnternet bağlantısı olan insanların büyük çoğunluğu sosyal medya kullanıyor. Birçoğu için, bağlantıda kalmanın bir yolu. Bununla birlikte, bazıları için sosyal medya günlük yaşamlarına müdahale eden bir bağımlılık haline gelmiş durumdadır.
     Geçtiğimiz Haziran ayında yayınlanan bir çalışma sosyal medya bağımlılığı, narsisizm ve benlik saygısı arasındaki ilişkiye bakmaktadır. Yaklaşık 25.000 kişilik geniş bir örneklemde, araştırmacılar sosyal medya bağımlılığının daha yüksek narsisizm ve daha düşük özgüven düzeylerine bağlı olduğunu buldular. Bu anlamda sosyal medya uygulamaları, bireylerin potansiyel olarak çok sayıda diğer insanın anlık geri bildirimleri temelinde egolarını desteklemelerine olanak tanıdığından, öz değer artırıcı faaliyetlere ilgi duyan ve bunlara ilgi duyan bireyler için ideal sosyal arenalar olarak hizmet ediyor. Ayrıca, yüz yüze etkileşim eksikliği, özgüveni düşük olan bireylere sosyal medyayı daha çekici hale getirmiştir.
     Fotoğraflarınızdaki veya komik tweet'lerinizdeki beğenilerden benlik değeri artışı elde etmenin yanlış bir yanı yok, ancak bu geri bildirimleri almadığınız zamanlarda kendinizi kötü hissetmeye başladığınızda, mutluluğunuz için sosyal medyaya ne kadar bağımlı olduğunuzu yeniden değerlendirmenin zamanı geldi demektir. Yeni yıl kararlarınız arasına sosyal medya gibi benlik değerinizi etkileyen faktörleri çıkarmayı ekleyebilirsiniz. Unutmayın kaliteli zaman çok önemlidir. Herkese sağlıklı bir yıl diliyorum.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum