Reklam
Reklam
Reklam
Nazlıcan Şenyurt

Nazlıcan Şenyurt

Sosyal medya ve stalk

10 Temmuz 2020 - 00:01

     Facebook, Instagram gibi sosyal ağ siteleri başkalarının yaşamlarına benzeri görülmemiş bir erişimi sağlıyor. Sadece kendi hesaplarımıza giriş yaparak arkadaşlarımızın, aile üyelerimizin ve romantik partnerlerimizin neler yaptığını ve kiminle iletişim kurduğunu öğrenebiliriz. Bir zamanlar özel olan bilgiler artık herkese açık hale geldi ve çoğumuz başkalarını kontrol etmek için bu fırsattan yararlanıyoruz. Yapılan bir çalışmada sosyal medya kullanımının birincil nedeni arkadaşlarla temas halinde olmaktayken ikinci sebep kontrol etmek olarak gözlemlendi.

    Araştırmacılar kötü ilişkinin mi sosyal medya kontrolüne neden olduğunu, yoksa sosyal medyanın mı ilişkileri kötü etkilediğini araştırdılar. Sonuçlar, zaten güvensiz ve sağlam olmayan ilişkilerde kontrol ve takip olduğunu gösterdi. Sorunlu bir ilişkide olmak, partnerinize karşı güvensiz olmanıza ve olası tehlikelerden haberdar olma isteğine neden oluyor. Ancak bu durum için kıskançlık konu dışında tutulmalıdır çünkü kıskançlıkla ilişki memnuniyeti farklı olgulardır. Yapılan çalışmada sadece ilişki memnuniyeti çalışılmıştır.

     Kontrol etmenin şekli ne olursa olsun ilişki ve özellikle takip edilen kişi için sonuçlar ciddi olabilir. Araştırmacılar sürekli olarak takip edilmesinin şahsen takip veya çevrimiçi eşdeğerinin aynı şekilde travma sonrası stres bozukluğu yaratabileceğini göstermiştir. Sadece sosyal medyadan takip söz konusu olsa bile, çalışmalar mağdurların depresif ve somatik semptomları, uyku problemlerinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

     Çalışma sonuçları ilişki sonrası zorbalık ve siber zorbalık mağdurlarına yardımcı olmak için daha iyi müdahale programlarına ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Ayrıca birçok mağdur istenmeyen takip davranışını takip etme olarak tanıyamayabileceğinden bu konuda sorgulama için tarama araçları da kullanılabilir.

     Eğitim programları ayrıca istenmeyen takip davranışı ve daha sonraki cinsel veya ilişki şiddeti olaylarının önlenmesindeki rolü hakkında daha fazla farkındalığın geliştirilmesine yardımcı olabilir. Siber takip olaylarını tespit etmek ve bu konudan muzdarip olanlar için ve daha fazla güvenlik sağlamak adına Instagram, Facebook ve Twitter gibi çevrimiçi sosyal platformların geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum