Reklam
Reklam
Reklam
Şifa Çiçek

Şifa Çiçek

Antalya'da koronavirüslü kaç hasta var?

13 Ağustos 2020 - 00:01

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19, Antalya’da normal seyrinde devam ediyor.
Bilindiği üzere koronavirüs çıktığı ilk günlerde Antalya bundan fazla etkilenmemişti. Dönemin Valisi Münir Karaloğlu’nun çabaları sonucu, virüs taşıyan hastalar sıkı denetimler sonucu kente sokulmamıştı. Uyarıları dikkate alan Antalyalılar da vaka sayısının artmasına engel olmuştu.
Sonrasında şehirlerarası seyahat kısıtlamalarının kaldırılması ve yurt dışından turistlerin kabul edilmesiyle vaka sayısında artış oldu. Bunu dün Antalya Valisi Ersin Yazıcı da ifade etti. Basın mensuplarıyla bir araya gelen Vali Yazıcı, “Tüm Türkiye’de olduğu gibi son dönemde Antalya’da da vaka sayısında artış var. Ancak artış şehri tehdit edecek durumda değil” dedi. Antalya’nın güvenli bir şehir olduğunu da vurgulayan Vali Yazıcı, “Vaka sayısını nüfusa oranladığımızda en iyi illerin başında geliyoruz” şeklinde konuştu.
Peki rakamsal olarak durum nasıl?
Maalesef bir süredir rakamların açıklanması yasaklandı.
Hal böyle olunca fısıltı gazetesi devreye girdi.
Vaka sayısında artışların inanılmaz boyutlarda olduğu, hastanelerin dolduğu, artık hasta kabul edilemediği gibi iddialar ortaya atılıyor. Tabi bu durum halk arasında korkuya neden oluyor. Dolayısıyla deyim yerindeyse ağzı olan konuşunca, panik ve korku da had safhalara ulaştı.
Belki de izlenen bu yol doğrudur. Bilim Kurulundan çıktığı anlaşılan bu karar ile ilgili yorum yapmak istemiyorum. Ancak yoğun bakım ve entübe hasta konusunda net bilgiler var.
Bilgileri basın mensuplarıyla paylaşan Vali Yazıcı, koronavirüsten bugüne kadar toplam 20 kişinin vefat ettiğini, halen 9’u yoğun bakım, 5’i entübe toplam 14 hastanın bulunduğunu açıkladı.
Bu bir kriter olur mu bilmem. Ancak rakamlar Vali Yazıcı’nın dile getirdiği gibi korkutucu boyutlarda değil. O duruma gelmemesi için ise en büyük görev bizlere düşüyor. Hijyen kuralları, maske ve temastan uzak durursak iyi tabloyu devam ettirebiliriz. Duymazdan gelip kuralları hiçe sayarsak işte o zaman bizi büyük tehlike bekliyor olacak. Özetle iş bizde bitiyor, geleceğimizle ilgili kararı biz vereceğiz.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum