Reklam
Reklam
Şifa Çiçek

Şifa Çiçek

Koronavirüste ikinci dalganın ayak sesleri

18 Ağustos 2020 - 00:01


Ülkemizde 11 Mart’ta koronavirüslü ilk vakaya rastlandı.

Yetkili ve etkili kişiler anında gerekli tedbirlerin alınması için harekete geçti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sürekli ekrana çıkıp olayın ciddiyetine vurgu yaptı. Alınması gereken tedbirleri tek tek açıkladı, vatandaşın neler yapması gerektiğini anlattı.

İçişleri Bakanlığı da tedbir üstüne tedbir alarak neredeyse her saat başı genelge yayımladı. Vakaların artmaması ve sağlık sisteminin çökmemesi için alınan tedbirler sonuç verdi, vaka sayısı belirli bir düzeyde tutuldu.

Bu süreçte Antalya da çok başarılı bir sınav verdi. Dönemin valisi Münir Karaloğlu’nun yerinde uygulamaları Antalya’yı en iyi iller sıralamasında üst sıralara çıkardı.

Ancak sonrasında sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması, alışveriş merkezlerinin ve düğün salonlarının açılması maalesef vakaların yeniden tırmanışa geçmesinde rol oynadı. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Antalya’da da son günlerde çok ciddi bir vaka artışı yaşanıyor. Bunu yetkili ağızlardan duyuyoruz.

Tabi Antalya’da vaka artışlarının yaşanmasında en büyük etken buraya olan turist akınından kaynaklanıyor. Gerek yerli, gerek yabancı turistlerin güvenli gördükleri Antalya’ya hücum etmesi tabloyu tersine çevirdi. Öyle ki bundan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de nasibini aldı. Başkan Böcek, sosyal medya hesabından koronavirüse yakalandığını açıkladı, vatandaşların kendi can güvenliği için tedbir almaları gerektiğini özellikle dile getirdi. Sadece Böcek değil, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de koruma amaçlı evinde karantinaya alındı. Her an daha başka kötü haberler alabiliriz. Kimsenin elini sıkmamaya özen gösteren, maskesini çıkarmayan, kısacası aldığı bütün tedbirlere rağmen Böcek’in testinin pozitif çıkması ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini gözler önüne seriyor. Maalesef koronavirüste ikinci dalganın ayak sesleri gelmeye başladı. Adımlar her geçen gün bize yaklaşıyor. Artık bu işin şakası kalmadı ve o çok güvenli görünen Antalya da artık risk bölgesi durumunda. Bunu herkesin ciddiye alması gerekir. Aksi halde yaşadığımız ekonomik sıkıntıların yanı sıra sağlığımızı da kaybedebilir, sevenlerimizi üzebiliriz.

Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle herkesi tedbir almaya davet ediyorum.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum