Reklam
Reklam
Umut Özen

Umut Özen

Açığı yeni emeklilik sistemi kapatır mı?

22 Ocak 2020 - 00:01

Fakirlik ya da hastalık ve kaza benzeri çeşitli risklere karşı korunma ihtiyacı sebebiyle toplumdaki tüm bireylerin sosyal ve ekonomik gereksinimlerini karşılayacak bir sistem olan “Sosyal Güvenlik” sadece günümüz için değil aynı zamanda vatandaşların geleceğini de güvence altına almayı sağlıyor.
Bir arada yaşayan insanların bireysel ihtiyaçlarının yanında toplumsal ihtiyaçları olarak da kabul edebileceğimiz sosyal güvenliğin sağlanması ihtiyacı, devletin görevleri arasında. Bu sebeple ülkelerin uyguladığı politikalar sosyal güvenlik sisteminin gelişiminde önemli rol oynamaya halen de devam etmektedir.

Sosyal güvenlik sisteminin başarılı şekilde işleyişi gelir ve gider dengesinin sağlanması ile doğru orantılı. Ortaya çıkabilecek bir dengesizlik ya kaynakların etkin kullanılmadığını ya da gelirlerin etkin ve verimli olarak toplanılamadığını gösterir.

Ülkemizde sosyal güvenlik sisteminin gelir ve gider dengesi çeşitli reformlar yapılmış olmasına rağmen sürekli açık veriyor.  Bu hep söyleniyor. Açığın kapatılmasında hazine yardımına başvurulduğu açıklamalarını da sürekli işittik.

Kayıt dışı istihdam, erken yaşta emeklilik, sık çıkarılan prim afları, fonların verimsiz kullanılması ve daha birçok nedenden dolayı sistemde açıklara yol açtığı biliniyor. İşte bu nedenle SGK bütçesi yetersiz kalıyor ki hazineye başvuruluyor.

Nedense bu sorunları bir türlü bitiremedik.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Dolmabahçe’de yıllık değerlendirme toplantısında konuştu. Bakan Albayrak, “2020 istihdamda iyileşme görüleceği bir yıl olacak. Önümüzdeki aylarda açıklayacağımız istihdam üzerine ekstra çalışmamız var. Kıdem tazminatına bütünleştirici emeklilik sistemi olarak bakıyorum. 2020 emeklilik sisteminde ciddi bir reform yapma zamanı. 2023’e doğru hedef bu. Tüm emeklilik sistemini dünyada en başarılı gerçekleşen örneklerle bir çalışma yaparak gerçekleştireceğiz. İhtiyaçtan öte bir zaruriyet” dedi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) mağduriyeti ortada iken emeklilik sisteminde yapılacak yeni değişiklik, sistemde sürekliliği olan açığı kapatmaya yetecek midir?
‘Daha çok çalış, ben senin her yıl için kıdem tazminatını kat kat artırıyorum, 40 yıl sonra emekli ol’ reformu bu mu olacaktır.
Haydi hayırlısı.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum