Reklam
Reklam
Umut Özen

Umut Özen

Antalya yıldız gibi parlıyor

12 Aralık 2019 - 00:01

Turizm özellikle son 40 yılda ulaşım ve iletişim teknolojilerindeki inanılmaz hızlı gelişmelerin etkisi ile müthiş bir gelişme gösterdi. İnsanların, hızla çoğalan televizyon kanalları ve son dönemlerde de internet aracılığı ile kendi çevreleri ve ülkeleri dışındaki dünyayı tanımaları ve ulaşım sektöründe çoğalan, hızlı ve ekonomik taşımacılık olanakları buna zemin hazırladı. Turizm hali hazırda dünya ekonomisinde en hızlı gelişen sektörlerin başında geliyor. Mavi Bayrak plajlar, marinalar ve yatlar için öngörülen uluslararası bir çevre ödülü. Turizm ve çevre sektörlerini yerel, ulusal ve uluslararası boyutta bir araya getiren bu ödül sürdürülebilir gelişmenin sağlanması açısından etkin bir uygulama haline geldi.
Mavi Bayak aslında bir çevre sembolüdür. Plajlar için özünde temiz deniz suyuna ek olarak çevre eğitimi ve bilgilendirmeye önem veren, gerekli donanıma sahip iyi bir çevre yönetimini temsil ediyor. İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, bu konuyla ilgili olarak bir açıklama yaptı.
2019 yılı itibarıyla ülkemizde 463 Mavi Bayrak ödüllü plaj bulunduğunu belirterek, Antalya’nın 202 adet Mavi Bayraklı plaj ile dünyada en fazla Mavi Bayraklı plaj bulunan şehir olduğunu açıkladı. Bu gurur hepimizin. Hülür, açıklamasına devamla şunları söyledi: “Mavi Bayrak, uluslararası niteliği ile de turizm açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü tatil yapmak için bilmediği, yeni tanıyacağı bir yere giderken, insanların uluslararası garanti içeren ve özelliklerini bildiği bir plaja gitmek için plan yapması kolay olmaktadır. ‘Mavi Bayrak’ bu nedenle güçlü bir turizm iletişim aracıdır. Mavi Bayrak almak için belediyeler kanalizasyon ve arıtma tesislerini olanaklarını iyileştirmekte, karadan denize ulaşan her türlü kirli akıntı ve denizden kıyıya vuran kirliliklere engel olmakta ve bu şekilde kıyılarda sürdürülebilirliğin sağlanmasına çalışmaktadır. İlimizde bulunan ilgili kamu kurumlarının, sivil toplum örgütlerinin ve plaj işletmecilerinin gerekli hassasiyeti göstererek mavi bayrak sayısının daha da arttırılması için gerekli çalışmaları yapmaları büyük önem arz etmektedir.” Mavi Bayrak’ta dünyada ilk sırada olan Antalya’da sayının daha da artırılması için uyarılarda bulunuluyor. Antalya’da plajların ve çevrenin temiz kalması için daha çok çaba göstermeliyiz. Yıldız gibi parlayan, göz kamaştıran Antalya’yı daha çok güzelleştirmeliyiz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum