Reklam
Reklam
Umut Özen

Umut Özen

Antalya'da kaçak yapılar

10 Aralık 2019 - 00:02

İmara aykırı ve kaçak yerleşmeler özellikle kamu arazileri üzerinde, başlangıçta büyük nüfus hareketlerinin ve kırdan kente göçün yarattığı ekonomik ve sosyolojik nedenlerle başladı. Masum görünüşlü, barınma amaçlı, tek katlı ve genelde kentin dış çevrelerinde oluşan plansız, ruhsatsız, yasalara aykırı yerleşimler olarak ortaya çıktı. Şimdi ise rant elde etmenin bir yolu olarak sürdürülen, gaspçı ve zorla elde etmeci bir güç oldu, masumluğunu yitirdi ve çok katlı, kenti yönlendiren, azmanlaşmış bir yapıya ulaştı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘ndan dün Antalya ile ilgili olarak bir açıklama geldi. 5 müfettiş ile Antalya’da incelemeye aldığı 8 bin 65 Yapı Kayıt Belgesinden, 287’sini iptal etmiş.
Bakanlık ekipleri kaçak yapı ile mücadelede Antalya’da 227 kaçak yapıyı da yıktığını açıkladı. En çok yıkımın ise Antalya Kepez’de gerçekleştiğine vurgu yapılan açıklamada, Bakanlık ekipleri Kepez’de 121 yapıyı yıktı. Muratpaşa’da 31, Döşemealtı’nda 28, Kemer’de 19, Manavgat’ta 16, Aksu’da 3, Serik’te 2 ve Alanya’da 1 olmak üzere toplam 221 kaçak yapı da ortadan kaldırıldı. Bakanlık Antalya’da Özel Çevre Koruma Bölgesinde 140, Sit alanlarında 120 olmak üzere 260 kaçağı daha yıkacağını da açıkladı. Yıkım için belediyelere yazı gönderen bakanlık etap etap yıkımlara devam edecek.
Her geçen gün aldığı göç ile birlikte hızlı büyüyen Antalya’nın bırakın merkezini 19 ilçesinin birçok mahallesinde daha çok kaçak yapı olduğunu tahmin ediyorum. Uydu takibinin yıllık olarak yapılmasından ziyade aylık olarak takiplerinin düzenli olarak gerçekleşmesinde fayda vardır.  Alanya’da 1, Serik’te 2 ve Aksu’da 3 adet kaçak yapının belirlenmiş olması ve yıkılacak olmasına çok şaşırdım. Bu konuda teknik bir bilgiye sahip değilim, bu üç ilçede 6 kaçak yapıdan daha fazlasının olduğunu düşünüyorum. Kaçak yapılara hiçbir kimse duygusal yaklaşım sergilememelidir diyorum.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum