Reklam
Reklam
Umut Özen

Umut Özen

Ekonomileri fuar sektörü güçlendiriyor

13 Ocak 2020 - 00:01

Günümüzde düzenlenen ticari fuarların, özellikle de üreticilerin ve aracıların katıldığı iş fuarlarının önemi yadsınamaz. Teknolojinin ve ulaşımın gelişmesiyle ticari nitelik taşımaya başlayan fuarlar bölgeler ve uluslar arası gelişmelere yeni boyutlar kazandırdı, dünyada ticaretin gelişmesine önemli katkılar da sağladı. Fuar organizasyonları işletmelere yaptıkları katkıları yanı sıra, ülke ve şehirlerin ekonomilerine yaptıkları katkılar görülmeye başlandıkça, özellikle sanayileşmekte olan şehirler ihtisas fuarları düzenleme konusunda büyük bir yarış içine girdiler. Fuarların dünya çapında ticaretin gelişimine yaptığı katkıya ek olarak yapıldıkları bölge veya şehirlerin ekonomilerine de katkı sağladıklarını söylemek mümkün. 
Ülkemizde fuar organizasyonlarının büyük bir kısmı İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara ve Antalya’da düzenleniyor.

Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş. (ANFAŞ) ev sahipliğinde 15-18 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek 31’inci Hotel Equipment ile 27’nci Food Product fuarlarında, toplam 3.5 milyar dolarlık ticaret hacim oluşması bekleniyor.
ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, geçtiğimiz günlerde düzenlenen toplantıda fuarla ilgili olarak bu yılki fuarlarda 600’ün üzerinde firma, 3 bin 700’den fazla markanın yer alacağını ve 50 binden fazla yerli ve yabancı profesyonel ziyaretçi beklediklerini söyledi. Bu yıl ziyaretçi sayısının 100 bini bulabileceğini tahmin ediyorum. Düzenlenen fuar içinde hiç kuşku yok ki en çok ilginin bu fuar organizasyonları olduğunu düşünüyor. 

Yurtdışı alım heyetleri ve katılımcılar arasında düzenlenecek B2B görüşmelerinde toplam 3.5 milyar dolarlık ticaret hacminin hedeflendiğini belirten Bıdı, “Ekibimiz sektörün önünü açacak uluslararası yeni hedef pazarlara yönelik önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Yurtiçinin yanı sıra, ABD, Almanya, Brezilya, Cezayir, Çin, Hindistan, Ukrayna’nın olduğu toplam 70 ülkeden alım ve heyeti ve ziyaretçi bekliyoruz” dedi. Eski para birimi ile 3.5 katrilyon lira yapıyor ki bu müthiş bir rakamdır. Ekonomileri fuar sektörü güçlendiriyor. Fuarların düzenlemesinde büyük çaba gösteren ANFAŞ personelini tebrik ederken,  Antalya’da daha çok fuar organizasyonları gerçekleştirilmesi dileğiyle. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum