Reklam
Reklam
Umut Özen

Umut Özen

Herakles mi Attalos mu?

03 Ocak 2020 - 00:01

Geçtiğimiz yıl başta Ruslar olmak üzere, Almanların ilk tatil tercihleri yine Antalya oldu. Her şey dahil sisteminin hakim olduğu ilimizde tatil köyleri, otel ve pansiyonlarda yer bulmak neredeyse imkansızdı. Antalya turist sayısında rekor üstüne rekor kırarken, en çok mutlu olan haliyle turizmcilerdi. Esnafın bir bölümü etrafa gülücükler saçarken, ya diğerleri ne düşünüyordu.. ‘Sezonu zararsız nasıl kapatırım’ hesapları yaptılar.  
İstedikleri satışları yapamayan esnaf büyük alışveriş merkezlerinden şikayetçi.
Haksız da değiller, AVM’lerde her şeyi bulmanız mümkün, kente adım atan turistin ilk ziyaret ettiği yer büyük alışveriş merkezleri oluyor.
Turizmde çeşitliliği artırmak için daha çok argümanlar geliştirmemiz gerekiyor. Turisti dinlemeliyiz, onlar bizden ne tür bir yenilik istiyor. Buna kafa yormalıyız.
Çevre temizliğine gereken önemi veriyor muyuz?
Her gün binlerce yabancı turistin gezdiği ören yerlerimiz nasıl, eksiklikleri var mı? Bunları tespit edip çözmemiz gerekmez mi?
Engelli turistler için kaç tane tuvaletimiz var. Oteller ve bazı akaryakıt istasyonları hariç kaç tane var?
Yine engelli turistler için kaldırımlarımız nasıl? Antalya merkez ve ilçeler hariç beldelerdeki kaldırımlar yeterli mi?
Antalya’ya özgü hediyelik eşyamız hangisi olmalı? Yivli Minare mi, ören yeri mi,  kale veya Herakles mi, Attalos mu?
Yeni bir obje mi tasarlamamız gerekiyor.
Günlerinin büyük bir bölümünü havuz ve denizde serinleyerek geçiren turisti daha nasıl hoşnut edebiliriz. Köy turizmini yaygınlaştırmak için öncelikle yapılması gerekenler neler olabilir.
Turizm pastasında dilimler eşit dağıtılmalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum