Reklam
Umut Özen

Umut Özen

İstihdam ofisleri işsizlerin umudu

11 Eylül 2019 - 00:01

Sosyal belediyecilik uygulamaları, artık günümüzde belediye hizmetleri içinde en temel hizmet kalemlerinden biri olarak görülmektedir. Bu hizmetler, özellikle kentte tutunamayan ve kent nüfusunun azımsanmayacak bir kesimini oluşturan dar gelirliler için yaşamsal bir öneme sahiptir. Onlar için ilk ve çabuk ulaşabileceği kamu kurumu olarak belediyelerin ve hizmet olarak da sosyal içerikli hizmetlerin anlamı şüphesiz büyüktür.
Gerçekten de ülkemizde sosyal belediyecilik hizmetlerinin kendilerine sunulduğu kesimler daha çok dar gelirliler, engelliler, çocuklar, yaşlılar, kadınlar ve gençler olmaktadır.
Belediyelerin söz konusu kesimlere yönelik olarak, Sağlık ve Sosyal Hizmetler, Sosyal
Sağlık İşleri, Kültür ve Sosyal İşler, Eğitim ve Kültür İşleri gibi adlarla örgütlenen hizmet birimleri eliyle yürüttüğü sosyal belediyecilik alanındaki hizmetlerinin bazıları; ana ve çocuk sağlığı merkezleri, sağlık ocakları, gezici sağlık otobüsleri, tanı merkezleri kurmak, ucuz konut alanları üretmek, evsiz ailelere, kimsesizlere, sokakta yaşayan veya sokağa düşme ihtimali olan kişilere barınma hizmeti vermek, gençlerin, engellilerin ve kadınların sosyalleşmelerini sağlayacak danışma ve psikolojik yardım merkezleri açmak, hastaneler civarında hasta yakınları için misafirhaneler oluşturmak, ihtiyaç sahiplerine yiyecek, giyecek ve yakacak yardımı yapmak, kültür, sanat ve spor tesisleri açmak, tiyatro, sinema, kütüphane ve kültür merkezlerini yaygınlaştırmaktır.
Bana göre günümüzde en önemlisi istihdam ofisleri kurarak çalışmak isteyenleri ve personel arayan işverenleri bir araya getirmek, işlerini kolaylaştırmak.
“Her başvuru yapana iş teklifimiz var” sloganıyla hizmet veren Antalya Büyükşehir Belediyesi İş Danışmanlık Ofisi, işsizlerin umudu. Özel firmalar ile görüşme yaparak personel taleplerini alan ve kayıtlı başvurulardan yönlendirme yapan ofis, yönlendirmeyi kabul eden vatandaşların işe alım süresince takibini de gerçekleştiriyor. Olumsuz sonuç alınması halinde ise başvuru sahibi yeni bir işe yönlendiriliyor. Büyükşehir İş Danışmanlık Ofisi, Elmalı, Korkuteli, Manavgat ve Alanya olmak üzere 4 ayrı şubede hizmet veriyor.
Dün bir açıklama geldi, Döşemealtı Belediyesi tarafından kurulan İşkur Masası da son 4.5 yılda 1346 kişinin iş sahibi olmasını sağlamış. Organize Sanayi Bölgesi’nde istihdam edilmişler. Antalya’da diğer ilçe belediyelerinin de istihdam ofislerini kurmalarını bekliyorum.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum