Reklam
Reklam
Umut Özen

Umut Özen

Kepez'in yükü göç

10 Şubat 2020 - 00:01

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 31 Aralık 2019 tarihi itibarıyla Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre, 19 ilçesi bulunan Antalya’da Kepez, 556 bin 33 kişilik nüfusuyla Antalya’nın en kalabalık ilçesi olurken, Türkiye’de ise 19’uncu sırada yer aldı ve 43 il nüfusunu geçti. Kepez’de 548 bin 157 yerli, 7 bin 876 da yabancı yaşıyor. Antalya en çok göç alan şehirler arasında ilk sıralarda. İstanbul ve Ankara başta olmak üzerine tüm şehirlerden göç alan Antalya kabuğuna sığmıyor, insanların konuta olan ihtiyacının yanında eğitimden sağlığa her alanda yeni yatırımların da yapılması zorunluluğu doğuyor.
Bu kente gelenlerin en fazla tercih ettikleri yer de Kepez oluyor.
Devletin yetişemediği yerde hayırseverler elini taşın altına koyarak okullar yaptırırken, sağlık alanında da ihtiyaçların giderilmesi için bağışlarda bulunuyorlar.
Kepez’in 2B ve Vakıflarla ilgili problemlerinin çözüme kavuşmasıyla birlikte hızlı bir şekilde şehirleştiğini görebiliyoruz. Büyükşehir Belediyesi, Kepez Belediyesi ve devletin diğer kurumlarının da altyapı eksikliklerini gidermek için göstermiş oldukları çalışmalar ki halkın daha rahat ve huzurlu bir yaşam sürmesi için. Nüfusuyla bir çok şehri geride bırakan Kepez belki de bugün bile yine göç aldı. Antalya’ya göç edenlerin ilk tercih ettikleri ilçe olan Kepez bu yükü daha ne kadar üzerinde taşıyacak açıkçası ben de merak ediyorum. Eğitimden sağlığa spora her alanda daha çok yatırıma ihtiyacı olan Kepez, Antalya’nın gözbebeğidir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum