Reklam
Reklam
Umut Özen

Umut Özen

Manavgat ve Alanya il olur mu?

14 Ocak 2020 - 00:01

Antalya’nın bu kadar büyük bir kent olmasını sağlayan bana göre turizmdir. Tüm sektörlerle doğrudan veya dolaylı ilişkisi de vardır. Antalya’yı büyüten turizm olmuştur. Bu kentin turizmi olmamış olsaydı sanayisi ve tarımı gelişebilir miydi? 
Tarım için belki bunu söyleyebiliriz. Turizm, başta Antalya kent merkezi olmak üzere, tüm ilçe ve denize yakın olan köy ve yerleşim alanlarının çehresini geliştirmiştir. 
İlçe belediyeleri hala -iyi ki kapatılmalarına karar verildi- bu küçük beldelerin altyapı sorunlarını çözmekle meşguller. 
Büyükşehir Belediyesi ilçelerin eksikliklerini tespit ederek aralıksız çalışmalarını devam ettirmektedir. Turizm, Manavgat ve Alanya’yı da çok hızlı büyütmüştür. 
Her ilçenin de il yapılmaları konusunda beklentileri var. Lakin il yapıp yapmamak siyasi iktidarın tercihidir.
Siyasi iktidar bugüne kadar il yapma konusunda herhangi bir karar vermemiştir ve il yapma konusunda da düşüncesi son derece bellidir. 
Önemli olan hizmettir. 
Bugün Manavgat ve Alanya herhangi bir işlem yapmak için Antalya’ya gitmek zorunda mı, hayır. Bu iki ilçemiz o kadar büyüdü ki kendi kabuğuna sığamıyor. İl olmak isteyenlerin sayısı o kadar yüksek ki her iki ilçede de anket çalışması yapılsa, ‘Antalya’dan ayrılmak’ çıkacaktır. Gözlemlerime göre en çok il yapılmayı bekleyen Alanya. Süper Ligin 15. Haftası Alanyasyor-Antalyaspor karşılaşmasındaki Alanyaspor taraftarlarının kırıcı o sloganlarını yazmıyorum, il olmayı ne kadar çok arzuladıklarının örneğidir. Her iki ilçe de il olabilir mi, mümkündür. İlçelerin merkezlerinde yer alan mahallelerin nüfusları birçok şehrin nüfusundan fazladır, birkaç mahalleyi birbirine bağlayarak rahatlıkla merkez ilçe yapabilirsiniz. İki ilçe arasında il tercihiniz hangisi diye soru yöneltilseydi yanıtım iki ilçe sakinlerini de kırmamak adına  her ikisinin il yapılması olurdu. 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum