Reklam
Reklam
Umut Özen

Umut Özen

Müze mi olsun  hamburgerci mi?

07 Ocak 2020 - 00:01

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanlığı’na bir soru önergesi verilmiş. Ne ile ilgili olabilir diyerek gönderilen maili okudum. Bana göre de önemli bir sorun. CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kültür ve Turizm Bakanlığının 2018 Ekim ayında yüzde 50, 2019 Temmuz ayında ise yüzde 20 zam yaptığı müze ve ören yerleri giriş ücretlerine 1 Ocak 2020’den geçerli olmak üzere bir kez daha zam yapıldığına dikkat çekiyor. 
Yeni düzenlemeye göre en düşük müze bileti ücreti 7 TL’den 10 TL’ye çıkarılmış. 
Budak,  Bakan Ersoy’un  TBMM’de gerçekleşen bütçe görüşmeleri sırasında müze giriş ücretlerinin artırılmasını, ‘Biz maalesef bazen fiyatları yükselttiğimiz için eleştiri alıyoruz ama halen müze giriş fiyatlarımız Avrupa standartlarının ortalamasının altında. Bizim bu fiyatları yükseltmeye devam etmemiz gerekiyor’ diyerek yerli turistlerin 70 TL’lik müze kartı edinmeleri konusunda tavsiyelerde de bulunduğunu da hatırlatarak, Türkiye’de asgari ücretin 2 bin 324 TL olduğu göz önüne alınırsa, iki kişilik bir ailenin sadece müze karta 140 TL vermesinin çok da mümkün olmadığını söylüyor. 

Budak, önergede şu sorulara yer veriyor: “Vatandaşın alım gücü ve ortalama gelir seviyesi gerilemekteyken müze ve ören yeri ziyaret ücretleri neden yüksek tutulmaktadır? Bu alanda kamu yararı gözetilmemesinin gerekçesi nedir? Geçen yıl Temmuz ayında örneği görüldüğü üzere, bu yıl da sezon ortasında müze ve ören yerleri ziyaret ücretleri artacak mıdır? 2020 yılı için başka bir zam planlanmakta mıdır? 2018 ve 2019 yılları arasında müze ve ören yeri girişlerinden ne kadar gelir elde edilmiştir? Bu gelirlerin ne kadarı yabancı, ne kadarı yerli turistlerden elde edilmiştir? Müze ve ören yerlerinden elde edilen gelirlerin ne kadarı müze ve ören yerlerinin ihtiyaçları için kullanılmaktadır? Tur operatörlerinin büyük bir kısmının 2020 yılı yurtdışı satışlarını tamamladığı dikkate alınırsa, söz konusu artıştan operatörlerin olumsuz etkilenmemesi için önlem alınmış mıdır?” Soruların cevaplarını ben de merak ediyorum. Asgari ücretli de müze ve ören yerlerini görmeli. İnanıyorum ki birçok aile çocuklarını müzelere götürmek yerine herhangi bir AVM’de hamburger yedirmeyi tercih ediyor. Müze giriş ücretleri yüksek olsa da bir hamburger ve yanında içecekle birlikte ödenecek ücret, müze fiyatına denk geliyor. Müze ücreti düşürülürse belki hamburgerciden vazgeçerler, müzeleri gezerler.   

Bir önerim var, bu projeyi rahatlıkla hayata geçirebilirsiniz. Bu şehirde öğrenim gören tüm öğrencilere, üniversiteler de dahil Antalya Müzesi’ni gezdirelim. Antalya’nın okullarında öğrenim gören binlerce öğrenci hayatlarında bir kez de olsa müzeyi görebilsin diyorum.  
Umut Özen
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum