Reklam
Reklam
Umut Özen

Umut Özen

'Turizm sektörü altın yumurtlayan tavuktur'

06 Ocak 2020 - 00:01

2019’da Antalya’ya 15 milyon 644 bin 108 turist geldi. Turist sayısıyla rekorların kırıldığı bir yıldı. Yabancı tatilcinin özellikle Rus ve Alman vatandaşlarının tatil tercihlerinin Antalya olmasında fuarların büyük katkısı oldu. Fuarlarda yapılan tanıtımlar sayesinde sayılarını tam olarak bilemeyiz sadece bu iki ülkeden binlerce kişi Antalya’da ilk kez tatilini geçirdi.
Antalya’da bulunan Konyaaltı, Alanya, Kemer, Kaş, Finike gibi ilçelerdeki kruvaziyer limanlar aracılığıyla da yaklaşık 55 bin turist kente giriş yaptı. Kruvaziyer turizmini büyütmemiz gerekiyor. Neden Antalya’ya 500 bin tatilci denizden gelmesin, yeter ki bu konuda biraz daha çaba gösterelim.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü, resmi web sitesinde 2020 yılında 4 büyük olmak üzere toplam 22 turizm ihtisas fuarına katılım sağlanacağını duyurdu.
Yapılan açıklamada, “Ülkemizin sahip olduğu tarihi, turistik, kültürel değerlerinin etkili ve geniş bir şekilde tanıtılması ve pazar payımızın arttırılması amacıyla her yıl yurtdışında gerçekleştirilen uluslararası turizm ihtisas fuarlarına Bakanlığımızca kamu/özel sektör işbirliği ve yurtdışı temsilciliklerimiz aracılığıyla katılım sağlanmaktadır. Bu kapsamda, 2020 yılında Bakanlığımızca kamu özel sektör işbirliği çerçevesinde ve yurtdışı temsilciliğimiz aracılığıyla, 4 büyük olmak üzere toplam 22 turizm ihtisas fuarına katılım sağlanacaktır” denildi.
Bu yıl ilk fuar organizasyonu Satte Yeni Delhi Hindistan 8-10 Ocak tarihlerinde olacak. 15-19 Ocak’ta Hollanda’da Vakantie Beurs Utrecht Turizm Fuarı, 4-8 Mart’ta Almanya’da ITB Berlin Turizm Fuarı, 17-19 Mart tarihlerinde de Rusya’da MITT Moskova fuarlarına katılacağız. Hollanda ve Almanya’daki fuarlar Antalya’da 2020 yılında turizm sezonu nasıl geçecek, belirleyici olacaktır. Bu yıl da hiç kuşku yok ki Antalya’ya en fazla tatilci gönderen ülke  Rusya olacaktır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bir konuşmasında turizmi şöyle anlatmıştı: “Turizm sektörü altın yumurtlayan tavuktur. Altın yumurtlayan tavuğa yeteri kadar gıda verirsen ömür boyu altın yumurtlar.” Turizmimizi daha da büyütmeliyiz diyorum. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum